0-800-759-750
Ми на зв'язку с 7:00 до 24:00
office@elit-web.ua

Чому працюючий бізнес у війну — фундамент економіки країни.

14 квітня 2022
199
1
Поділіться
Зміст

  Сьогодні, коли вже майже 2 місяці, як на території нашої країни точаться активні бойові дії, ми все частіше чуємо ідею про те, що неможливо перемогти у війні без працюючої економіки. Цю тезу нам повторюють керівники нашої держави, представники Кабміну, міська та обласна влада. Про те, наскільки важливим є економічний фронт для нашої перемоги, поговоримо в нашій публікації.

  Як війна впливає на економіку

  Безперечно, війна, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, змінила все в нашому житті. Дуже сильно вона вплинула і на економіку нашої країни. Залишається лише уявити масштаби збитків інфраструктурі, а, як відомо, до зони бойових дій потрапили території та підприємства, які приносять Україні близько 50% ВВП. У зв'язку із внутрішньою та зовнішньою міграцією значно зменшилася кількість працездатних громадян. Станом на середину квітня кількість людей, які залишили своє місце проживання, перевищила 4 млн. При цьому зростає державний борг, порушується нормальна економічна діяльність.

  Як війна впливає на економіку

  Експерти МВФ прогнозують, що загалом за 2022 рік Україна втратить щонайменше 30% ВВП. Важко назвати напрям у бізнесі, який не постраждав через повномасштабне вторгнення Росії. Аграрії зіткнулися з дефіцитом палива, добрив, блокуванням портів, що не дає здійснити цілу низку угод. Металургійний ринок практично став, тому що більшість підприємств перебували у південно-східному регіоні країни. Сильно постраждала логістика у зв'язку з блокуванням доріг та пошкодженням терміналів. Цей список можна продовжувати нескінченно. Саме тому практично кожен, хто може сьогодні працювати, заробляти гроші та платити податки, має це робити.

  Економічний фронт не менш важливий, ніж реальний

  Ніхто не буде сперечатися, що війна — це дуже дорого. За попередніми оцінками, один день бойових дій коштує Росії близько 20 млрд доларів. Також не можна проігнорувати різке падіння курсу рубля та зниження рівня життя росіян. На цій діаграмі видно, що вартість національної валюти РФ якраз суттєво впала після вторгнення до Грузії 2008 року, анексії Криму 2014 року. Обвал рубля ми спостерігаємо і зараз.

  Економічний фронт не менш важливий

  У професійному середовищі окупанта називають економічним карликом у Європі. За даними МВФ, ВВП Росії у 2021 році становив лише $1,648 млрд. Це приблизно стільки ж, скільки сукупний ВВП Бельгії ($582 млрд) та Нідерландів ($1,008 млрд) разом узятих за той же рік. Очевидно, що Росії категорично не вистачить економічних ресурсів для підтримки тривалого конфлікту.

  До того ж загарбнику доводиться збільшувати свої військові витрати. Сьогодні РФ витрачає на армію близько $62 млрд (близько 4% свого ВВП). А, як відомо, це лише 8% військових витрат США. Так що, зіткнувшись на території України з армією, яку підтримує весь світ, Росія точно приречена на поразку.

  Продовжують виснажувати економіку РФ і санкції. Близько половини всіх її валютних резервів зараз заморожено. А якщо ще згадати про інфляцію, заборону на імпорт техніки, транспортного обладнання, електроніки, фармацевтичних препаратів та багато іншого, то висновок напрошується один — економічний фронт не менш важливий, ніж бойовий.

  Що потрібно зробити Україні та кожному українцю для перемоги

  Війна виснажує як російські ресурси, так і наші. Хоч би як це пафосно не звучало, від кожного з нас потрібно докласти максимум зусиль, щоб підтримати обіг коштів в економіці.

  Спробуймо це проілюструвати на простому прикладі. Візьмемо, наприклад, Оксану, яка працює в ІТ-індустрії. Вона мешкає у відносно безпечному містечку на Полтавщині. Там вона продовжує платити комуналку, робить стрижку в салоні, купує продукти в магазині біля будинку, замовляє доставку їжі, вибирає одяг в онлайн-магазині, користується послугами поштових перевізників. Усі ці підприємства роблять перерахування до державної скарбниці. Окрім цього, і сама Оксана отримує зарплату, сплачує податки, військовий збір і ще вмудряється донатити на купівлю дрону, обмундирування та інші нагальні потреби окремих підрозділів ЗСУ. Якщо скласти всі перерахування разом, виходить досить пристойна сума.

  Так робоче місце кожного перетворюється на кордон оборони від країни-агресора. І чим стабільнішими будуть оподаткування, тим легше спланувати бюджет, забезпечити стабільну роботу об'єктів критичної інфраструктури, виділити кошти на пенсії та інші соцвиплати.

  Без перебільшення можна сказати, що на плечах таких людей, як Оксана, тримається економіка нашої країни. І її внесок у перемогу, як і багато мільйонів громадян України, має величезне значення.

  Наша країна вже має досвід виходу з воєнної кризи. Наприклад, 2014 року ВВП України впав на 6,6%, 2015-го — на 9,8%. А у 2016 вже продемонстрував зростання на 2,3%. Цифри продовжували зростати і надалі. Відновленню сприяв перехід від моделі сировинної економіки до розвитку технологічних галузей, переорієнтування на європейський та азіатський ринок, залучення інвестицій.

  Прикладом відновлення економіки може стати «грузинське диво». Так називають економічні реформи в Грузії в період із 2004 по 2009 роки. Саме тоді ця невелика країна піднялася у міжнародному рейтингу простоти ведення бізнесу Світового Банку, приблизно зі 150-ї позиції у 2004 році на 11-ту в 2009. Експерти Forbes поставили Грузію на 4 позицію у світі за легкістю податкового навантаження на бізнес. А середньорічний приріст ВВП у період 2003-2008 років становив 9,3 %. Нагадаємо, що в цей же час спостерігалася ескалація у відносинах між Грузією та РФ, яка переросла у відкрите військове зіткнення у 2008 році.

  Головними завданнями, які були поставлені та реалізовані в цій південній країні, є зменшення впливу держави на бізнес, боротьба з корупцією, скорочення податків. Подібні починання ми бачимо зараз у діях нашого уряду. Тож ми маємо надію на найближче зростання в економічній сфері.

  Замість ув'язнення

  Підбиваючи підсумки, ми наголосимо, що від внеску кожного на своєму робочому місці залежить успіх нашої спільної справи — перемоги України. Наша компанія продовжує працювати, відраховувати податки, донатити на потреби ЗСУ. Ми надаємо інформаційну підтримку українському бізнесу з просування, продажу та діджитал маркетингу. Задати питання, що цікавить, і отримати безкоштовну консультацію від експертів Elit-Web ви зможете за допомогою Телеграм-каналу. Підписуйтесь на нас і давайте відновлювати економіку України разом!

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом