Поділіться
Зміст

  Сьогоднішньою статтею ми відкриваємо новий цикл публікацій, в яких розповімо вам про інфлюенс-маркетинг, його особливості, переваги, недоліки та можливості застосування в сучасному діджитал-просторі.

  Influence marketing

  Зараз ви дізнаєтеся, що таке influencer marketing, в чому його користь для бізнесу, в яких сферах він застосовний і чи взагалі варто використовувати цей формат в принципі. Буде цікаво та корисно!

  Що таке інфлюенс-маркетинг і в чому його особливості

  Influence-маркетинг — це маркетинг впливу, формат взаємодії компанії з лідерами думок з метою просування товарів та послуг.

  Якщо ви підписані на популярних (і не дуже) блогерів, то з інфлюенс-маркетингом стикаєтеся щодня. Найяскравіший приклад — нативна реклама на YouTube, в Instagram, TikTok, Facebook і т. д.

  Що таке інфлюєнс-маркетинг і в чому його особливості

  Цікаво, що ще кілька років тому співпраця з інфлюенсерами розглядалася брендами як допоміжний, другорядний інструмент просування. Але ось вам деякі цікаві факти:

  1. За останні 5 років ринок інфлюенс-маркетингу виріс у 10 разів.
  2. За грамотного підходу кожен вкладений в інфлюенс-маркетинг долар приносить близько $5,5 прибутку.
  3. Вже у 2021 році бюджети в digital-рекламі стали значно вищими, ніж на ТБ.

  Фахівці вважають, що у 2022 р. понад 72% компаній у світі використовуватимуть інфлюенс-маркетинг у просуванні своїх продуктів.

  інфлюєнс-маркетинг у просуванні

  Тепер поговоримо про особливості даного методу просування. Тут є що обговорити, тому що цей формат відрізняється від класичних маркетингових інструментів.

  1. Нативність реклами. Рекламний контент не вибивається із загальної картини та стилістики блогу, в якому він розміщений. Хороша реклама не робиться «у лоба». Чим гармонійніше вона вплетена в інший контент, тим краще.
  2. Прицільна дія. Якщо ви не помилитеся у виборі блогера, то охопите свою цільову аудиторію, реально зацікавлену в продукті. Але це означає, що вибирати інфлюенсера для співпраці потрібно особливо ретельно.
  3. Залучення живого трафіку. Ви можете привести лідів з акаунта блогера на сайт компанії, на свій профіль у соцмережі, на сторінку вашого товару в маркетплейсі і так далі. Обмежень практично немає, і це дуже добре.
  4. Зручний зворотний зв'язок. Після публікації рекламного матеріалу на сторінці блогера ви можете оцінити реакцію аудиторії: подивитися кількість лайків, настрій в коментарях тощо. Це варто врахувати при наступних публікаціях, щоб поліпшити результати.

  Пам'ятайте: класична реклама викликає у сучасників лише відторгнення та роздратування. Вона вже не працює так, як раніше. Тому інфлюенс-маркетинг, або маркетинг впливу, стає особливо корисною альтернативою.

  Які завдання допомагає вирішити influence-маркетинг, для якого бізнесу він підходить

  Головне завдання маркетингу — збільшувати продажі, це логічно. Проте influence-маркетинг виконує ще кілька важливих завдань:

  • розкриває можливості рекламованого продукту практично;
  • демонструє реальні вигоди від покупки;
  • відпрацьовує заперечення та болі цільової аудиторії;
  • підвищує довіру до компанії;
  • сприяє покращенню іміджу бренду та багато іншого.

  Нерідко такий формат використовують для знайомства споживачів з новим продуктом — швидко, ємно та презентабельно.

  Які завдання допомагає вирішити influence-маркетинг

  Коли на YouTube-каналі з кількома мільйонами підписників виходить відео з нативною рекламою, про ваш продукт дізнаються десятки та сотні потенційних покупців у найкоротший час. І це без урахування інших форматів просування.

  Кому варто використовувати influence-маркетинг

  Маркетинг впливу — універсальний інструмент, який можна ефективно застосовувати практично у всіх сферах бізнесу. Його часто порівнюють із «сарафанним радіо», здатним легко та якісно працювати на просування товарів і послуг.

  Однак є кілька категорій продуктів, для яких інфлюенс-маркетинг особливо підходить:

  1. Товари масмаркету та популярні послуги, що охоплюють широку цільову аудиторію. Це косметика, продукція для дітей, техніка, автомобільні товари тощо. По суті — все те, чим ми з вами користуємося щодня.
  2. Продукція та послуги з можливістю моментального замовлення (онлайн-сервіси, додатки, підписки, ігри тощо).
  3. Вузькоспеціалізовані пропозиції (від елітних житлових комплексів та послуг клініки пластичної хірургії до крафтового пива або в'язаних іграшок ручної роботи).

  Зрозуміло, чим вужча ваша цільова аудиторія і чим специфічніший продукт ви їй пропонуєте, тим ретельніше потрібно підходити до вибору інфлюенсера та вивчення його підписників. А якщо ні, то ви серйозно ризикуєте витратити гроші даремно і не отримати очікуваних результатів.

  Кому варто використовувати influence-маркетинг

  Отже, ви вирішили використати influence-маркетинг. Що важливо врахувати?

  Дивлячись на успішні рекламні кампанії великих фірм і брендів, дуже легко піддатися віянню тренду і купити рекламу у популярного блогера. Це іноді спрацьовує. А можливо, ви просто витратите гроші даремно.

  Якщо ви вже всерйоз вирішили розглянути influence-маркетинг як формат просування, визначте для себе три ключові моменти:

  1. Які ви маєте на меті інтеграції. Якщо ваше завдання — підвищити впізнаваність бренду, звертайтеся до селебрітіс. Якщо потрібно охопити широку цільову аудиторію та швидко заявити про себе, співпрацюйте з блогерами-мільйонниками. А якщо, наприклад, у вас невелике крафтове виробництво з обмеженими обсягами, то надто дорога і навіть надто успішна реклама зробить лише гірше.
  2. Наскільки масштабну рекламну кампанію ви плануєте. Переважна більшість рекламодавців замовляють рекламу разово, а повторно звертаються за необхідності. Але в деяких випадках раціонально використовувати кілька послідовних інтеграцій, застосовуючи формат сторітелінгу, планомірно підвищуючи рівень впізнаваності бренду та довіри до нього.
  3. Який бюджет ви готові виділити на рекламу? Інфлюенс-маркетинг може бути як абсолютно безкоштовним, так і дуже дорогим. Рекомендуємо спочатку визначитися, які суми ви розраховуєте. Це допоможе вибрати інфлюенсера потрібної категорії.

  Головне в цьому способі просування — не приймати поспішних рішень. Якщо ви не впевнені, що ваша ЦА збігається з ЦА інфлюенсера, краще не ризикувати.

  Реальні недоліки інфлюенс-маркетингу

  Було б наївно вважати, що маркетинг впливу має винятково позитивні сторони. Інакше всі бренди використовували б тільки його та спрямовували до нього основні рекламні бюджети. Насправді ж мінусів тут також вистачає:

  1) Складнощі у виборі інфлюенсера. Саме від правильності такого рішення залежить 90% успіху. Пам'ятаєте, як Юрій Дудь рекламував у своєму відео пельмені? Спірне рішення, але, цілком можливо, розумне. А от якщо блогер, який пропагує ЗОЖ та правильне харчування, раптом прорекламує фастфуд чи кондитерську, це може стати справжнім провалом.

  Реальні недоліки інфлюєнс-маркетингу

  2) Проблеми у виборі небанального формату рекламування. Аудиторії набридла не лише класична, а й нативна реклама. Тому і рекламодавцям, і самим блогерам доводиться всіляко викручуватися, щоб донести потрібну інформацію креативно, яскраво та «не по-рекламному».

  Як донести потрібну інформацію креативно

  3) Неможливість проконтролювати публікацію. Лише в окремих випадках рекламодавець прописує кожну деталь рекламного матеріалу, даючи інфлюенсеру лише загальну канву і свободу імпровізації. А блогери — живі люди, які можуть сказати щось не зовсім так, як було потрібне. Через банальну, на перший погляд, помилку чи неточність реклама може стати антирекламою.

  Не можна не згадати про ще одну неприємну для рекламодавця особливість у блогерів — вартість. Повірте, суми можуть бути просто космічними. Наприклад, щоб про ваш продукт у своєму Інстаграмі розповів Кріштіану Роналду, будьте готові заплатити 1,6 млн доларів. Хочете трохи дешевше? Дуейн «Скеля» Джонсон з радістю вам допоможе. Усього за 1,52 мільйона. Все одно дорого? Спробуйте звернутися до Аріани Гранде. У неї рекламна публікація коштує ще дешевше — якихось 1,51 млн.

  Вітчизняні блогери скромніші за західниэ колег. Але якщо ви плануєте просуватися у топових інфлюенсерів рунету, то все одно доводиться розраховувати на витрати, що сягають десятків тисяч доларів.

  Тут постає логічне питання щодо того, чи варто взагалі платити такі суми. Не завжди! Зараз пояснимо чому.

  Кількість та якість аудиторії: терміни, що взаємовиключають один одного і безпосередньо впливають на ціну реклами

  Ще 4–5 років тому бренди прагнули співпрацювати виключно з топовими блогерами, мотивуючи це бажанням охопити якомога більшу аудиторію. Але таке прагнення в результаті здобуло зворотний ефект: рівень довіри ЦА до думки блогерів-мільйонників через велику кількість рекламного контенту сильно знизився. У результаті рекламодавці стали все більше уваги приділяти інфлюенсерам з меншою, але більш відданою та лояльною аудиторією.

  Кількість та якість аудиторії

  Пропонуємо коротко розглянути категорії інфлюенсерів за чисельністю аудиторії та середнім прайсом за рекламу:

  1. Наноблогери — до 10 000 фоловерів. Як правило, вони ведуть свій блог не з метою заробітку, а як хобі. Часто це фахівці вузьких ніш, які добре знаються на певній темі. З ними можна домовитися про рекламу за бартером або за невелику ціну. Але тільки в тому випадку, якщо ваш продукт є релевантним для них.
  2. Мікроблогери — до 100 тисяч фоловерів. Найчастіше теж висвітлюють певну тему, мають цілком лояльну, зацікавлену аудиторію. Вартість рекламних послуг становить близько 50 доларів, можливий бартер.
  3. Мідл-блогери — до 500 тисяч фоловерів. В них тематика публікацій зазвичай загальніша, а аудиторія досить різноманітна. Тому потрібно ретельно вивчати підписників та їхні інтереси. Рівень лояльності фоловерів все ще досить високий, але відсоток активності вже може бути нижчим, ніж у нано- та мікроблогерів. Вартість реклами — від 100 доларів і вище.
  4. Макроблогер — від 500 000 до мільйона фоловерів. Жорсткого тематичного уподобання в публікаціях часто вже немає, аудиторія менш лояльна, але все ще досить активна. Вартість реклами — від тисячі доларів за публікацію. Розмовні Stories в Instagram — від 250 доларів.
  5. Блогери-мільйонники — від 1000000000 і більше фоловерів. Вони рекламують різні продукти (від вищезазначених пельменів до нових автомобілів, банківських карт та онлайн-ігор). Рівень залучення аудиторії високий, але довіра є не завжди. У коментарях зазвичай чимало хейтерів. Є дуже багато блогерів-мільйонників із заплямованою репутацією.

  Трохи осторонь стоять медійні особи. Справа в тому, що у них вартість реклами часто залежить не від кількості підписників, а від рівня медійності. Наприклад, рекламна публікація в Олексія Дурнєва коштує близько 1 000 доларів, хоча аудиторія в нього порівняно невелика — менш як 500 000 фоловерів. А у Тіни Кароль та Тетяни Парфільєвої цінник на рекламні пости дуже відрізняється, хоча кількість підписників приблизно однакова.

  Олексій Дурнєв

  Головна помилка рекламодавців та як її не допустити

  Реальність інфлюенс-маркетингу така, що понад 75% компаній вимірюють ефективність реклами у блогерів виключно за показником охоплень пост/сторіс/відео (за даними дослідження Later). Ми не заперечуємо, що такий підхід має право на існування. Але він не має бути єдиним.

  Настійно рекомендуємо, крім рівня охоплення, враховувати ще три показники:

  1. Engagement rate — кількість лайків, коментарів, репостів та інших взаємодій із аудиторією. Велике охоплення саме собою означає високу залученість. А ось активність користувачів — інша справа.
  2. Brand sentiment — рівень впізнаваності торгової марки. Іноді важливіше, щоб знали про ваш бренд, а не лише про продукцію. Коли Apple випускає новий iPhone, у магазинах вишиковуються величезні черги не тому, що оновлений телефон пропонує їм щось нове, а тому, що це Apple.
  3. Трафік на сайті — кількість користувачів, які перейшли до вас на сайт із публікації блогера, а також кількість часу, який вони там провели. Ця метрика може бути застосована не завжди, але по можливості враховуйте її.

  Додамо, що інфлюенс-маркетинг іноді не дає миттєвих результатів. Коли бренд або продукт тільки виходить на ринок, йому потрібен час, щоб стати впізнаваним та затребуваним. І чекати, що одна рекламна публікація у популярного блогера забезпечить вам потік клієнтів на місяці та роки вперед, все ж таки не варто.

  Підведемо підсумок

  Influence-маркетинг — потужний маркетинговий інструмент, здатний швидко збільшити впізнаваність бренду, залучити величезну цільову аудиторію та зробити вашу пропозицію затребуваною. Але тут, як і у будь-якому вигляді маркетингу, також є недоліки.

  Ми впевнені, що в найближчі кілька років сегмент influence-маркетингу лише розширюватиметься, а вартість рекламних інтеграцій зросте. Якщо ви вже зараз плануєте запустити рекламну кампанію, радимо як слід продумати стратегію просування, особливо ретельно підійти до вибору інфлюенсерів для співпраці, об'єктивно оцінити свій рекламний бюджет. Тільки так ви отримаєте реальний прибуток, а всі вкладення окупляться з лишком.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом