0-800-759-750
Ми на зв'язку с 7:00 до 24:00
office@elit-web.ua

Що таке ChatGPT, для чого він потрібен і чи варто його боятися?

14 лютого 2023
405
0
Поділіться
Зміст

  Якщо ви останні кілька місяців не перебували в інформаційному вакуумі, то назва ChatGPT вам точно про щось говорить. Цей чат-бот на основі штучного інтелекту викликав просто приголомшливий інтерес громадськості. Він зібрав перший мільйон активних користувачів усього за 5 днів з моменту запуску, а 100 мільйонів — за два місяці. Для довідки: застосунку TikTok для залучення такої самої кількості користувачів знадобилося 10 місяців, а Instagram — 2,5 року!

  Ми в Elit-Web теж не могли проігнорувати цю тему, а тому сьогодні вирішили докладніше розповісти своїм читачам про ChatGPT, його особливості та можливості. І найголовніше — про загрози, які він несе для представників диджитал-професій. Перш за все для копірайтерів, SMM-ників і SEO-фахівців. Буде багато цікавого!

  Що таке ChatGPT і як його використовувати в Україні

  ChatGPT — це чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений стартапом OpenAI. Він працює на основі великої мовної моделі (LLM), запрограмований на розуміння природної людської мови та генерування відповідей на основі великих масивів даних.

  Якщо говорити простіше, то ChatGPT може вичерпно відповісти практично на будь-яке запитання, написати пост для Instagram, створити вірш у стилі Вільяма Шекспіра, поділитися рецептом борщу й багато-багато іншого. Що важливо, бот вміє враховувати контекст попередніх повідомлень користувача. Тобто він «підтримує діалог», а не просто генерує відповіді на ваш останній запит.

  Як використовувати ChatGPT в Україні

  На жаль, для цього доведеться трохи приловчитися. І в усьому, як завжди, винна росія. Через санкції компанія OpenAI не може надавати послуги на території так званих ЛНР/ДНР і в Криму, але технічно не може відокремити їх від решти України. А тому пройти реєстрацію з українського номера телефону не вийде.

  Якщо ви перейдете на офіційний сайт ChatGPT і спробуєте виконати вхід за допомогою українського облікового запису Google або Microsoft, то побачите повідомлення, що сервіс у країні не підтримується. Якщо ж спробувати зареєструватися з іншої email-адреси без прив'язки акаунту до України, вам все одно потрібно буде пройти верифікацію за допомогою номера телефону. І, знову ж таки, українські мобільні оператори наразі не підтримуються.

   

  Важливо! У січні 2023 року представники Міністерства цифрової трансформації України звернулися безпосередньо до OpenAI з офіційним запитом, щоб українцям все ж надали можливість користуватися ChatGPT без обмежень і «танців з бубном», про які ми розповімо далі.

  Поки що в компанії не поспішають змінювати свою політику щодо українських користувачів, а тому доводиться шукати альтернативні способи використовувати бот. Ми можемо назвати декілька з них.

  Спосіб № 1. Реєстрація на сервісі з іноземного номера

  Найпростіший варіант — попросити когось із знайомих за кордоном зареєструвати вас на OpenAI з іноземного номера. При цьому бажано використовувати й електронну адресу, зареєстровану за кордоном. Якщо вона прив'язана до українського регіону, метод, швидше за все, не спрацює.

  Інший варіант — придбати іноземну SIM-карту, якщо у вас є така можливість, і використовувати її. Під час реєстрації на OpenAI необхідно буде увімкнути VPN, щоб ваш IP значився в одній із країн, у якій ChatGPT офіційно працює. Надалі вмикати VPN для використання чат-бота не знадобиться.

  Спосіб № 2. Використання Telegram-бота або розширення для браузера

  Якщо у вас немає можливості пройти реєстрацію з іноземного номера або немає знайомих, які можуть зробити це замість вас, є варіанти простіше. Але й вони не позбавлені недоліків.

  Перший варіант — використання Telegram-бота UA ChatGPT, який використовує API ChatGPT та надає відповіді на ваші запити безпосередньо в месенджері. Наприклад, ми запитали, чи замінять чат-боти копірайтерів, і отримали таку відповідь:

   

  На жаль, у Telegram-бота є недолік — він платний. 5 запитів обійдуться вам у 50 грн., а безліміт на 1 місяць — 300 грн.

  Другий варіант — використовувати Merlin — розширення для Google Chrome та інших браузерів на базі Chromium. Є таке саме розширення для Firefox. Необхідно буде виконати вхід через ваш Google-акаунт. Просто натисніть комбінацію клавіш CTRL + M (або CMD + M для macOS), щоб відкрити вікно бота й написати свій запит. Для Firefox комбінація клавіш відрізняється — CTRL + Q для Windows і CMD + Q для macOS. Єдиний важливий момент — у безплатній версії Merlin вам будуть доступні тільки 11 запитів на добу. А мінімальний платний тариф — $19 на місяць за 1000 запитів.

  У моменти, коли сам ChatGPT не завантажений, Merlin працює досить швидко. Ми запитали його, чи зможуть чат-боти замінити SMM-фахівців. Відповідь така:

   

  Крім того, Merlin дозволяє перенаправляти запити прямо з пошукового рядка, а також вміє зчитувати інформацію з відкритої у браузері сторінки. Однак йому не можна ставити уточнювальні запитання, і він фактично не розуміє контексту, як це робить ChatGPT.

  Спосіб № 3. Реєстрація на OpenAI через сервіс верифікації SMS

  Цей метод, мабуть, найскладніший і не завжди спрацьовує. Вам буде потрібно виконати кілька дій:

  1. Встановити й увімкнути VPN, щоб змінити IP на європейський.
  2. Скористатися службою верифікації SMS JuicySMS або іншим схожим сервісом.
  3. Завести нову адресу Email і верифікувати його через JuicySMS.
  4. Зареєструватися на OpenAI, використовуючи VPN, вашу нову адресу та номер телефону з JuicySMS.

  Якщо все зробити правильно, то ChatGPT надалі буде працювати у вас навіть без VPN і без обмежень. Але враховуйте, що такий спосіб реєстрації вимагає часу, а сервіси типу JuicySMS платні. Тому як мінімум пару доларів доведеться витратити.

   

  Важливо! Останнім часом через велику активність користувачів ChatGPT часто просто не працює й видає повідомлення про те, що наразі сервіс перевантажений. Уже на початку лютого в OpenAI повідомили, що впроваджують платну підписку на свій чат-бот за $20 на місяць. З нею користувачі матимуть доступ навіть у години пікового навантаження, а також отримають пріоритетний доступ до оновлень і нових функцій.

  І ще дещо…

  Нещодавно корпорація Microsoft інвестувала в OpenAI колосальну суму в $10 млрд, викупивши тим самим 49% всієї компанії. І ось на недавній презентації Майкрософт представила громадськості оновлений пошуковий сервіс Bing з інтегрованим ChatGPT.

  Наразі він не є загальнодоступним, але ви можете подати заявку й потрапити до листа очікування. Для цього вам, відповідно, буде потрібна пошта Outlook. Рекомендуємо так і вчинити. Це безплатно та займе у вас хвилину часу.

   

  Що можуть і чого не можуть ChatGPT та його аналоги

  Можливості застосування ChatGPT дійсно складно переоцінити. Ось лише деякі зі сценаріїв використання цього сервісу:

   

  • застосування у вигляді віртуального асистента для виконання поставлених завдань;
  • інтеграція у вигляді чат-бота для взаємодії з цільовою аудиторією та побудови комунікації;
  • використання в ролі свого роду генератора контенту для сайтів, соцмереж, месенджерів тощо.

  ChatGPT може згенерувати для вас десятки ідей публікацій для соціальних мереж на задану тему, написати пост з нуля, відповісти практично на будь-яке питання, написати нескладну програму, створити тексти для email-розсилок і багато іншого. І ось тут багато авторів контенту (та й не тільки вони) повинні напружитися, тому що чат-бот, здається, скоро відніме в них роботу.

   

  Навіщо потенційному замовнику наймати копірайтера або SMM-фахівця, якщо ChatGPT може згенерувати потрібний текст усього за пару секунд абсолютно безплатно або як мінімум дуже недорого?

  І ось тут ми підходимо до найцікавішого пункту нашої сьогоднішньої теми!

  ChatGPT все ще неідеальний. Далеко не ідеальний…

  Насправді за захопленими оглядами й відгуками про ChatGPT, та й про нейромережі загалом, багато хто не помічає вельми серйозних недоліків і обмежень. А вони є, і про них слід розповісти.

  Отже, недоліки ChatGPT:

  • Генерація часом неправильних, необ'єктивних і безглуздих відповідей.

  Річ у тому, що у ChatGPT просто немає єдиного «джерела правди». Він бере загальнодоступну інформацію з інтернету. І далеко не факт, що вона правильна. Щобільше, бот навіть не надає даних про те, звідки взяв ті чи інші відомості. А отже, довіряти на 100% всьому тому, що видає вам ChatGPT, не варто.

  • Застарілі бази знань.

  Знання ChatGPT про світ наразі обмежені даними до 2021 року включно, і це теж накладає серйозні обмеження. Якщо ви, наприклад, попросите чат-бот розповісти про війну в Україні, він надасть інформацію про конфлікт, що почався у 2014 році, але навіть не згадає про повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022-го.

  • Сам ChatGPT не вміє ставити уточнювальні питання та через це часом відповідає невлучно.

  Через це деякі відповіді можуть виглядати абсурдними й абсолютно нелогічними. Доводиться переформулювати запит і чекати на нову відповідь. До того ж важливо сказати, що найкраще ChatGPT працює з англійською мовою. Запити українською обробляються повільніше, відповіді часто містять помилки, та й загалом менш вичерпні.

   

  Чи варто хвилюватися контент-мейкерам і креаторам на тлі стрімкого розвитку нейромереж?

  Якщо відповісти коротко, то ні, не варто.

  Але все ж коротко відповідати на це питання не зовсім коректно, тому нумо розбиратися.

  Для початку необхідно усвідомити, що ChatGPT — це не ваш конкурент, а відмінний помічник в роботі. Це прекрасний інструмент, який може допомогти вам оптимізувати свою роботу, генерувати нові ідеї, виконувати рутинні завдання, звільняючи ваш час для чогось важливішого.

  Ось лише наймінімальніший список рутинних завдань, які може розв’язати для вас чат-бот:

  • зібрати тематичні ключові слова та фрази за пару секунд;
  • згенерувати необмежену кількість ідей для блогу будь-якої тематики;
  • створити бриф майбутньої статті й опрацювати її структуру;
  • запропонувати заголовки для статей у заданому тоні та стилістиці;
  • виконати розмітку структурованих даних;
  • написати нескладний код або скрипт, інше.

  Отже, ви можете перекласти всю рутину на чат-бота, а самі зайнятися більш творчою та креативною роботою. Як результат, ви економите власний час і досягаєте кращих результатів, професійно розвиваєтеся й не витрачаєте сили на рутинні «механічні» процеси.

  Виходить, що чат-боти не являють жодної серйозної загрози для представників диджитал-професій?

  Не зовсім так... Якщо вже говорити відверто, то ChatGPT уже зараз може замінити копірайтерів-новачків, які пишуть найпростіші тексти. Але й тут є заковика. У чат-бота немає потреби генерувати унікальний контент. А в копірайтера — є. А якщо текст не буде унікальним, його просто не можна розміщувати на сайті, щоб не потрапити під санкції пошукових алгоритмів.

  Але це ще не все!

  У Google уже зараз активно працюють над удосконаленням власних алгоритмів ранжування сайтів, завдання яких — визначати тексти, створені нейромережами. А отже, у доступному для огляду майбутньому використання повністю згенерованих чат-ботами текстів буде просто неактуальним. Принаймні для власників сайтів, яким потрібен якісний, релевантний та унікальний контент.

  Нейромережі та чат-боти — це все ще хаос, а їхнє майбутнє з багатьох причин виглядає туманним

  Тепер сконцентруймося на найсерйозніших проблемах, які наразі має ChatGPT. Вони є, і деякі — досить критичні.

  • Замість безлічі джерел інформації — одна відповідь

  Коли ви просто гуглите інформацію, пошуковик видає вам безліч сторінок для ознайомлення. Ви можете переглянути джерела інформації, скласти свою думку з того чи іншого питання, вивчити різні точки зору тощо. Але ChatGPT такої можливості не дає. Він готує для вас певну відповідь, який вважає найбільш правильним. Навіть якщо він таким не є.

  А тепер уявіть, які можливості для маніпуляцій це в перспективі відкриває.

  Повернімося недалеко в минуле та згадаємо, як росіян вибили з-під Києва й інтернет побачив усі злочини окупантів у Бучі. У той момент за запитом «Буча» в Google ви могли побачити жахливі фотографії та статті світових ЗМІ. Зате в російському Яндексі той самий запит видавав вам виключно загальну інформацію про місто Буча та цілком мирні фото.

  Тепер просто подумайте, наскільки сильно можна маніпулювати громадською думкою за допомогою розумних чат-ботів, якщо вказати їм «правильну» інформацію. Довіряти ChatGPT на 100% навіть зараз не можна. А в перспективі ситуація може лише погіршитися.

  • Расизм і сексизм нейромереж

  Згідно з дослідженнями, багато ШІ з часом так чи інакше виявляють ознаки расизму. Наприклад, HR AI серед кандидатів починають частіше вибирати білих гетеросексуальних чоловіків.

  Навіть чат-бот Ask Delphy одного разу заявив, що бути білим чоловіком «морально прийнятніше», ніж темношкірою жінкою. Це в черговий раз підтвердило, що людина поки не здатна створити систему штучного інтелекту, яка розуміє етику й мораль. І малоймовірно, що найближчим часом це зміниться.

   

  • ChatGPT + реклама

  Наразі в ChatGPT немає реклами, і це плюс. Але будьмо відвертими: будь-який проєкт, тим паче настільки масштабний, потрібно монетизувати. І платна підписка на 20 доларів навряд чи покриє всі витрати. А отже, розробники будуть шукати додаткові способи монетизації, найочевиднішим із яких буде саме реклама.

  І тут є два варіанти!

  Перший — прийнятний. За аналогією з Google, ChatGPT може впровадити щось близьке до контекстної реклами, яка буде демонструватися користувачам на основі їхніх запитів.

  Другий — вельми спірний. І ось про нього варто розповісти докладніше.

  Уявіть, що ChatGPT буде вставляти рекламу безпосередньо у відповіді й ніяк не позначати, що це рекламний матеріал. Наприклад, є умовний виробник мобільних телефонів, який хоче швидко продати якомога більше гаджетів. Він платить N-ну суму ChatGPT, щоб за запитом «Який телефон купити у 2023 році?» той видавав єдину відповідь «Вам варто купити ось цей телефон» і посилання на виробника. І більше жодних варіантів! Чат-бот називає телефон найкращим просто тому, що власники отримали гроші за рекламу.

  Якщо такий формат реклами дійсно з'явиться в чат-ботах, це буде вкрай спірним моментом і може сильно підірвати довіру до них. Але ми схильні вважати, що на такий хід розробники все ж не підуть. Хоча як знати…

   

  Замість висновку: вивчайте штучний інтелект і використовуйте його на свою користь

  Закріпимо головну думку цієї статті: чат-боти на основі штучного інтелекту не зможуть в осяжному майбутньому замінити собою фахівців digital-галузі.

  Але!

  Головна помилка, яку ви зараз можете допустити, — це просто ігнорувати інструменти ШІ й не використовувати їх у своїй роботі. Вони вже зараз здатні ефективно оптимізувати ваш робочий процес, збільшити вашу продуктивність і працездатність.

  Хтось вважає, що весь цей галас навколо нейромереж — те ж саме, що було з NFT або додатком Clubhouse. Вони стрімко стали популярними свого часу, а потім так само швидко інтерес до них зійшов нанівець. Але особисто ми вважаємо, що з ChatGPT та його аналогами такого не трапиться. Це надто функціональний і зручний інструмент, щоб про нього всі забули через місяць.

  Хай там як, ми будемо стежити за оновленнями й обов'язково повідомимо, якщо знайдемо ще щось цікаве. Стежте за блогом Elit-Web!

   

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом