Поділіться
Зміст

  SEO-фахівці, які займалися просуванням сайтів ще на початку двохтисячних, напевно, згадають «золоті часи» чорного SEO. Це був період, коли завданням «сеошника» було обіграти пошуковий алгоритм і тим самим вивести сайт, що просувається, в топ пошукової видачі. І так, на той час різні чорні методи оптимізації справді працювали, а санкції через них застосовувалися рідко.

  На щастя, часи чорного SEO залишилися у минулому. Сьогодні їх застосовують все рідше, а пошуковці оперативно їх виявляють та вживають відповідних заходів. Аж до довічного бана майданчика, який просувають подібним чином.

  Сьогодні ми розповімо, які існують методи чорного SEO, як вони працюють та чому ми їх не використовуємо. Буде цікаво!

  Що таке чорна оптимізація сайту

  Що таке оптимізація сайту?

  Чорною оптимізацією називають методи просування сайту, заборонені пошуковими системами. Примітно, що вони можуть бути ефективнішими за білого SEO , але й несуть великі ризики потрапити під фільтри Google. Як наслідок – ваш сайт може просто «випасти» з результатів пошукової видачі.

  Ми не радимо використовувати чорні методи SEO! Вся наступна інформація призначена виключно для ознайомлення та не є рекомендацією.

  Чорні методи пошукової оптимізації

  Для кращої наочності пропонуємо розглянути темні методи SEO на конкретних прикладах. Не використовуйте їх та не замовляйте просування сайту у SEO-студіях, у яких не впевнені.

  Клоакінг

  Це метод чорного SEO, за якого створюється дві версії сторінки: перша — з гарним інформативним та читабельним контентом для користувачів, друга — переспамлена ключами для пошукових систем. Цей метод досить складний, оскільки потребує вміння «підкладати» альтернативну версію сайту пошуковим системам. За подібні методи чорного SEO передбачено довічний бан.

  Як перевірити сайт на клоакінг

  Як перевірити сайт на клоакінг?

  Один із найпростіших способів перевірити сайт на клоакінг – використовувати інструмент Google Webmaster Tools – Fetch as Googlebot. У розділі «Сканування» потрібно вибрати пункт «Подивитися як Googlebot» і ввести URL сторінки, що цікавить. Ви побачите вихідний код, який бачать пошукові системи. Порівняйте його з кодом вашої сторінки та переконайтеся, що вони ідентичні.

  Дорвеї

  Створення дорвеїв - це чорне SEO, що працює таким чином:

  1. Створюється сайт (зазвичай односторінковий) і наповнюється низькоякісним, часто автоматично згенерованим контентом з великою кількістю високочастотних та середньочастотних ключів.
  2. Ресурс піднімається у списку видачі пошукових систем та наводить користувачів на сайт.
  3. При переході на посилання сайт перенаправляє користувача на основний ресурс, який вже заточений під людей і приносить основний прибуток.

  Тобто чорними методами просувається саме сайт-підкладка, а до основного майданчика у пошуковиків як таких претензій немає. Зараз, проте, пошукові роботи швидко виявляють дорвеї та лазять їх. Але метод все ще використовується.

  Приклад сайту дорвею

  Розпізнати дорві, як правило, можна буквально «на око». Неякісний і переспамлений ключовими словами контент - одна з головних ознак.

  Приклад сайту дорвею

  Як бачите, текст абсолютно нечитальний і явно орієнтований не на людей, а на пошукових роботів.

  Свопінг

  Принцип наступний: створюється сайт будь-якої популярної тематики, оптимізується та просувається. А коли він займає високі позиції у видачі, відразу змінюються його тематика, дизайн і наповнення. Як правило, таким чином просувають різні онлайн-казино, порноресурси тощо. Зазвичай пошукові системи виявляють «підміну» протягом кількох місяців, але навіть цього часу достатньо, щоб зібрати величезний трафік і добре заробити. Схожий підхід нерідко використовується у соціальних мережах — адміністратори розкручують паблік популярної тематики, а потім його повністю перепрофілюють.

  До речі, у нас є стаття на цю тему: « SEO розкрутка сайтів у заборонених тематиках ». Рекомендуємо ознайомитись!

  Розкрутка сайту сателітами

  Сателіти (або сайти-супутники) – це веб-ресурси, які потрібні виключно для просування певного сайту. Такі сателіти створюються на безкоштовних платформах, які число часом сягає сотень і навіть тисяч одиниць. На них розміщують посилання на майданчик, що просувається, тим самим формуючи величезну зовнішню посилальну масу. Контент тут, як правило, абсолютно нечитальний і переспамлений ключовими словами.

  Сателіти дійсно можуть допомогти основному сайту швидко вийти у топ. Але майже завжди це призводить до блокування і самих сателітів, і сайту, на який вони посилаються.

  Приховані посилання та текст

  Існує безліч способів приховати текст і посилання від користувача, але залишити його видимим для пошукових систем:

  • текст збігається за кольором із тлом;
  • текст прихований за допомогою CSS;
  • текст захований за зображенням;
  • текст шрифтом нульового розміру;
  • невидимі посилання, які ховають у прозорих зображеннях розміром 1px.

  Зверніть увагу! Прихований текст – це завжди ознака чорного SEO. У певних випадках це, навпаки, плюс. Наприклад, коли ви підвищуєте доступність сайту за допомогою атрибуту <alt> тега <img>, додаючи текстовий опис зображення.

  Копіювання та використання чужого контенту

  Спроби просуватися за рахунок чужого контенту все ще досить поширена практика, хоча подібні дії категорично не вітаються пошуковими системами. Більше того, вони порушують закон про авторське право.

  Копіювання та використання чужого контенту

  Оригінальний контент (переважно тексти) завжди має пріоритет у видачі. Проте, якщо у вас скопіюють тексти та розмістять на іншому сайті, це може негативно позначитися і на ваших позиціях. Тому важливо відстежувати подібні дії, перевіряти сторінки та тексти на унікальність і за необхідності вживати заходів. Наприклад, ви можете звернутися до адміністраторів ресурсу, написати лист хостингу, надіслати скаргу на техпідтримку Google. Іноді справа взагалі доходить до суду.

  Лінкбомбінг

  Метод Black Hat SEO, суть якого полягає в тому, що анкор посилання не відповідає тематиці сайту/сторінки. Наприклад, сайт займається продажем корму для тварин, але на нього веде посилання, зашите на фразу "Windows 11 безкоштовно". Це робиться, щоб просто нагнати на сайт трафік (нехай і нецільовий) за рахунок популярного запиту. Це карається баном. До речі, такі дії можуть здійснювати конкуренти щодо вашого сайту, щоб загнати його під фільтри пошукових систем. Тому необхідно відстежувати лінкбомбінг і по можливості припиняти його.

  Накрутка поведінкових факторів

  Поведінкові фактори – один із ключових елементів ранжування сайту. Це і кількість відвідувачів, і час, проведений ними на сайті, і глибина перегляду сторінок та інше. Чорні методи просування нерідко включають таку накрутку. Для цього або використовуються спеціальні програми, або залучаються фрілансери, які за невелику плату виконують необхідний алгоритм дій: переходять за посиланням, проводять на сайті n-ну кількість часу, відвідують 2-3 сторінки і т.д.

  Ось яскравий приклад замовлення для накрутки поведінкових факторів на фріланс-біржі:

  Накрутка поведінкових факторів

  Чи варто використовувати Black Hat SEO?

  Усі методи Black Hat SEO – це спроби маніпулювати пошуковими алгоритмами. Проблема в тому, що рано чи пізно пошукові системи зреагують на подібні дії. Результат – довічний бан. Ваш сайт втратить рейтинг та веб-трафік, а ви – клієнтів. Спроби скоріше вийти в топ пошукової видачі здатні призвести до колосальних фінансових збитків, а в деяких випадках стають причиною краху бізнесу.

  «Швидкий результат не вартий таких ризиків», — думка експерта

  Колись ще на старті роботи Elit-Web ми мали досвід роботи з чорними інструментами просування — спроба накрутити поведінкові чинники. На щастя, ми дуже швидко зрозуміли, що це спочатку було поганою ідеєю і нічого хорошого від подібних інструментів не варто чекати. Чорні методи SEO - це завжди великі ризики та відсутність будь-якого прогнозування. Результати дуже непередбачувані, а ризики надто великі.

  Зараз ми працюємо лише «у білу» — відкрито, безпечно та прогнозовано. І повірте нашому досвіду, швидке зростання за деякими позиціями точно не варте того, щоб отримати песимізацію на півроку або взагалі вилетіти з пошукової видачі.

  Євген Шепель , SEO team lead

  Як захистити веб-сайт від чорного SEO?

  Проблема в тому, що навіть якщо ви використовуєте виключно білі методи просування, конкуренти можуть застосовувати чорне SEO проти вас. На жаль, така практика недобросовісної конкуренції все ще існує.

  Як захистити сайт від чорного SEO

  Найпоширеніші методи, які можуть застосовувати проти вашого сайту треті особи:

  • закупівля спамних посилань на неякісних ресурсах;
  • видалення добрих посилань;
  • крадіжка контенту та його публікація на спамних майданчиках;
  • компрометування сайту

  Відстежити всі дії зловмисників та швидко виявити, що проти вас застосовують чорні техніки оптимізації, складно. Перші «симптоми» - це різке зниження обсягів трафіку, погіршення позицій, фільтри пошуковиків та проблеми з технічною складовою вашого ресурсу. Радимо ознайомитися з нашою статтею « Чому позиції сайту падають » .

  Немає на 100% ефективного методу захисту від чорного SEO. Але все ж таки деякі корисні рекомендації ми можемо дати:

  1. Налаштуйте оповіщення в Google Search Console . Так ви відразу отримуватимете звіти про підозрілі дії, атаку шкідливого ПЗ, випадання деяких сторінок з індексації тощо.
  2. Періодично проводьте аудит зворотних посилань . Для цього можна використовувати Ahrefs , Open Site Explorer та їх аналоги. Це дозволить вчасно виявляти погані посилання та видаляти їх.
  3. Підвищіть безпеку сайту . Використовуйте складний пароль для доступу до адмінки, а якщо ваш ресурс працює на CMS WordPress, встановіть плагін Google Authenticator . Не зайвим буде створити резервні копії сайту, файлів та бази даних.
  4. Регулярно перевіряйте, чи ваш контент не опублікований на інших ресурсах . Для цього можна використовувати платформу Copyscape.com або перевіряти окремі тексти через послуги перевірки унікальності: Text.ru, Content Watch, Advego Plagiatus та інші.
  5. Моніторьте згадки у соцмережах . Зловмисники можуть створювати фальшиві облікові записи, використовувати назву та автентику вашого бренду, виставляти вас у негативному світлі. Подібні дії не зовсім відносяться до чорного SEO, але все-таки слідкуйте за цим.

  І остання порада: не заводіть ворогів у Мережі. Погані стосунки з клієнтами, конкурентами та навіть партнерами можуть нашкодити насамперед вам. Намагайтеся оперативно врегулювати будь-які конфліктні та спірні ситуації, а не розвивати їх.

  Підсумки

  Ми не рекомендуємо використовувати заборонені методи просування. Якщо років десять тому ще були шанси, що пошукові системи «не помітять» подібних дій, то зараз це лише питання часу. Google, Bing та інші пошукові системи постійно вдосконалюються, а їхні вимоги до методів оптимізації сайту стають все більш жорсткими.

  Якщо ви не бажаєте, щоб ваш ресурс отримав вічний бан, використовуйте лише білі методи SEO-оптимізації. Так, вони не дадуть таких же швидких результатів, але й не спричинять зайвих ризиків.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом