Поділіться
Зміст

  У сучасному діджитал-середовищі поняття «семантичне ядро» та SEO нерозривні. А тому, якщо ви плануєте займатися СЕО-просуванням сайту, одним із перших кроків у цьому напрямку повинна стати робота з семантикою. Саме цій темі й буде присвячена наша сьогоднішня стаття. Ми детально розповімо, що таке семантичне ядро сайту, як і за допомогою яких інструментів його можна швидко зібрати, як виконати його кластеризацію та групування.

  Що таке семантичне ядро

  Семантичне ядро (СЯ) — це перелік слів і фраз, які, з одного боку, найбільш повно описують рід діяльності сайту/компанії, а з іншого — приводять людей, що вводять ці слова та словосполучення в Google або в іншому пошуковику.

   

  Коректно зібрана, систематизована й використана семантика допомагає вести на сайт цільову аудиторію та водночас підвищувати позиції вебресурсу в результатах пошукової видачі.

  Навіщо потрібно збирати семантичне ядро

  Перед розглядом питання, як зібрати СЯ, варто для початку визначити, навіщо воно необхідне та як допомагає у просуванні сайту.

   

  Правильно зібрана та структурована семантика потрібна відразу для декількох цілей:

  • Опрацювання структури сайту.

  СЯ допомагає коректно визначити ієрархію сторінок на вебресурсі та сформувати його правильну структуру. Надалі це істотно спрощує роботу з сайтом для користувача й допомагає пошуковим алгоритмам правильно його індексувати.

  • Просування сторінок у пошуку.

  За допомогою семантичного ядра можна точно оптимізувати сторінки під певні запити. Як наслідок — ранжування проходить максимально коректно, а в пошуку користувачі бачать релевантні сторінки.

  • Складання контент-плану.

  Зібрані ключові слова та фрази лягають в основу майбутніх публікацій — записів у блозі, постів на сторінках соцмереж тощо. Маючи на руках систематизоване СЯ, складати контент-план набагато простіше.

  • Створення перелінкування на сайті.

  Пророблена семантична база дає можливість точніше налаштовувати перелінкування сторінок і тим самим правильно розподілити посилальну вагу сайту. Плюс перелінкування робить навігацію між сторінками набагато зручнішою для користувача.

  • Налаштування контекстної реклами.

  Ключові слова та фрази можна ефективно використовувати для налаштування та запуску контекстної реклами. А це додатковий «швидкий» трафік для вашого вебресурсу.

  Як зібрати ключові слова для семантичного ядра

  Є кілька способів, як зібрати семантичне ядро для сайту. У більшості випадків ми рекомендуємо їх комбінувати, щоб результат був більш ефективним і ви точно не упустили важливих для просування та структуризації ресурсу ключових слів і фраз. Розглянемо кожен із методів збору семантики окремо!

  Планувальник ключових слів Google

  Пошуковою системою Гугл користуються понад 93% інтернет-користувачів в Україні. Це одна з головних причин, чому складання семантичного ядра більшість SEO-фахівців починає саме з планувальника ключових слів Google — фірмового інструменту для цих завдань.

   

  За допомогою нього ви можете:

  • переглянути статистику пошукових запитів;
  • оцінити рівень конкуренції в ніші;
  • побачити прогноз щодо рекламних ставок за покази оголошень.

  Інструмент абсолютно безплатний, але для доступу до нього вам знадобиться обліковий запис Google Ads. Працювати з планувальником нескладно. Ви просто вводите у відповідне поле релевантний запит, після чого система видає статистику за ним, рекомендує пов'язані ключові слова та фрази й навіть показує рівень конкуренції.

   

  Радимо звернути увагу на додаткові функції планувальника. Можна додати фільтри пошуку, допоміжні пошукові терміни, задати період для аналізу популярності запитів і багато іншого.

  Serpstat

  Serpstat — один із найпопулярніших сторонніх сервісів для збору й систематизації семантичного ядра. Базовий принцип роботи схожий із планувальником Google — ви вводите пошуковий запит, а система видає інші релевантні ключовики та статистику за ними.

   

  Безплатно в Serpstat доступний тільки обмежений базовий функціонал. Для початку цього буде достатньо, але якщо вам потрібні дійсно гнучкі та професійні інструменти роботи з семантикою, то доведеться увімкнути платний тарифний план. Доступні два варіанти:

  • Lite — $69 на місяць;
  • Standart — $149 на місяць.

  В обох тарифах є пробний 7-денний період. Залогінитися в сервісі можна буквально в один клік через акаунт Google або Facebook.

   

  SemRush

  Ще один популярний інструмент, за допомогою якого можна скласти СЯ й розширити його. Як і Serpstat, SemRush пропонує безплатно тільки базовий функціонал. Але для первинного збору ключових слів і фраз цього може бути цілком достатньо.

   

  Залогінитися в SemRush можна за допомогою облікового запису Google. Сервіс пропонує безплатний 7-денний пробний період. Вартість Pro-тарифу становить $119,95 на місяць, він дозволяє використовувати понад 55 корисних інструментів, вести до 5 проєктів, відстежувати до 500 ключових слів, краулити до 100 000 сторінок, експортувати дані в PDF і багато іншого.

  Звертаємо вашу увагу, що, на відміну від Serpstat, платформа SemRush не українізована. Тому вам доведеться працювати з англійською версією або вибрати іншу мову. Усього доступно 11 мов на вибір.

  Як розширити семантичне ядро сайту

  Первинний список ключових слів може виявитися досить невеликим, і в переважній більшості випадків його необхідно додатково розширювати. Тільки в такий спосіб можна краще охопити семантику у своїй ніші, додавши деякі специфікатори й так звані хвости.

  Розширення семантичного ядра можна здійснювати декількома способами. Ми розглянемо деякі з тих, якими користуємося самі та які цілком можемо рекомендувати тим, хто планує працювати з СЯ самостійно.

  Сервіси парсингу

  Йдеться про вже згадані сервіси — Serpstat, SemRush та інші. За їхньою допомогою можна ефективно розширювати семантику, використовуючи вже зібрані ключові слова та фрази. Працюють вони в більшості своїй так: ви вводите певний запит у своїй тематиці, а система збирає пул ключових слів, які перегукуються з ним. Наприклад, ви використовуєте словосполучення «Просування сайтів». А парсер збере для вас додаткові ключі типу «Просування сайтів у Києві», «Просування сайтів Україна», «SEO-просування сайтів недорого» тощо. У такий спосіб з одного запиту можна отримати десятки додаткових для використання на відповідних сторінках сайту.

  Готові бази

  Це альтернативний спосіб розширення семантичного ядра. Його суть — витягання релевантних запитів із наявних баз. Такий метод зручний тим, що можна дуже швидко отримати великий список ключових слів. Але, з іншого боку, ви повинні пам'ятати, що такі бази не завжди оновлюються часто. Іноді є ризик витягти частково застаріле семантичне ядро, внаслідок чого подальше просування може виявитися менш ефективним. Тому ми рекомендуємо застосовувати такий метод виважено й не покладатися тільки на нього.

  Пошукові підказки Google

  Ви можете використовувати їх для розширення ядра. У міру того, як ви вводите запит, Google формує список підказок, які теж можна збирати у свій семантичний список. Не завжди таким способом вдається істотно розширити СЯ. Зате це абсолютно безплатно та досить швидко.

   

  Як видалити непотрібні запити з семантичного ядра

  Як скласти семантичне ядро, ми загалом розібралися. Але коли ви використовуєте різні методи збору ключових слів, то, найімовірніше, побачите багато зайвого. Наприклад, ви просуваєте інтернет-магазин електроніки, а серед запитів є щось типу «Як відремонтувати мікрохвильовку своїми руками» або «Що робити, якщо кавоварка протікає». Тобто вони начебто й стосуються вашої теми, але з погляду SEO-просування вам не потрібні. Отже, зайву семантику необхідно виключати!

  Чистку непотрібних запитів найефективніше здійснювати вручну, видаляючи «сміттєві» ключові слова, дублі, помилкові запити, слова, що не відповідають завданням і позиціюванню бізнесу. Цей процес може виявитися досить тривалим, але він необхідний.

  Підхід у кожному випадку різний. Наприклад, якщо ваш сайт пропонує продукцію преміальної якості, з семантики краще виключити ключовики зі словами «недорого», «дешево», «бюджетний» і т. ін. Якщо ви займаєтеся наданням будь-яких послуг, варто почистити ядро від фраз «своїми руками», «самостійно» тощо. А якщо ви працюєте в медичній тематиці, виключіть запити зі згадками самолікування й різних народних засобів — Google цього вкрай не любить.

  До речі, зверніть увагу на списки стоп-слів для різних напрямків бізнесу. Їх можна знайти в парсерах і готових базах. Іноді стоп-слова можуть виявитися досить корисними для видалення непотрібних запитів із семантики.

  Кластеризація семантичного ядра

  Після збору ключових слів і їхньої чистки від зайвих запитів перед вами все одно буде просто набір розрізнених фраз, які поки що неможливо використовувати ефективно. Ваше завдання на цьому етапі — виконати кластеризацію СЯ. Тобто об'єднати схожі та близькі за змістом ключі у кластери — семантичні групи. Це необхідно для подальшого їхнього розподілу за сторінками сайту.

   

  Існують три поширені методи кластеризації:

  • За типом ключів.

  Є два основні типи запитів:

  • інформаційні — ті, які люди використовують для отримання інформації й уточнення чогось. У більшості випадків такі ключові слова ведуть користувача на блоги, замітки, розділи FAQ і т. ін.;
  • транзакційні — ті, що свідчать про бажання користувача щось купити або замовити. Такі ключовики використовують на більш продавальних сторінках, а їхня головна мета — забезпечити конверсію.

  Наведемо простий приклад. «Як розблокувати iPhone» — це інформаційний ключ. «Розблокувати iPhone у Києві» — транзакційний. Перший запит, найімовірніше, приведе користувача на відповідну інформаційну статтю. Другий — на сторінку сервісу в Києві, де надають послугу розблокування iPhone.

  Це дуже простий, але вкрай корисний метод кластеризації семантичного ядра, який необхідно використовувати перш за все.

  • За потребою користувачів.

  Цей спосіб кластеризації враховує болі користувачів. Він застосовується до ключових слів, які допомагають розв’язати певну проблему за допомогою послуг компанії або її продукту. Відповідно, сторінки, куди ведуть такі запити, повинні максимально точно відповідати інтересам користувача. Приклад: «Терміновий ремонт iPhone у Києві».

  • За топом пошукової видачі.

  Цей метод передбачає збір в один кластер ключових слів, які знаходяться в топ-10 пошукової видачі. У деяких випадках різні запити можна використовувати для одного URL, щоб тим самим збільшити ймовірність виходу сторінки на топові позиції за цими ключами. Звісно, результат багато в чому залежить від рівня конкуренції в ніші, оптимізації сайту, якості контенту й інших факторів.

  Як правильно групувати запити

  Існує досить багато методів групування запитів. Кожен — зі своїми перевагами та недоліками. І вибір завжди потрібно робити індивідуально, в залежності від специфіки вашого сайту, аудиторії, цілей просування й інших параметрів.

   

  Ми розглянемо кілька методів, які можна використовувати:

  • Усі ключі — в одну групу.

  Це найпростіший, але при цьому не особливо ефективний спосіб. Ви просто збираєте пул ключовиків, чистите їх від усього зайвого та формуєте єдиний список для подальшого використання. Такий метод підійде, тільки якщо у вас в принципі невеликий обсяг слів і фраз і ви не плануєте надалі його розширювати.

  • Групування за продуктовим принципом.

  Якщо ваш сайт пропонує різні групи товарів і послуг, ви можете внести їх у таблицю Excel та в кожну з них додати відповідні запити. Такий метод зручний для опрацювання структури ресурсу, адже відразу дозволяє побачити, які ключові слова на якій сторінці будуть використовуватися.

  • Групування за морфологічною схожістю.

  Нескладно здогадатися, що цей спосіб передбачає розбивання запитів за групами з однаковими або однокореневими словами. Він не завжди зручний, тому що до однієї категорії можуть потрапити досить різні ключі. А інші, схожі за змістом, навпаки, можуть опинитися в різних групах. Але такий підхід теж іноді застосовується.

  • Групування за інтентом (намірами) цільової аудиторії.

  Трохи складніший метод, у якому враховуються наміри аудиторії. Наприклад, одна людина використовує запит «Купити міжкімнатні двері», інший — «Міжкімнатні двері просіли що робити», третій — «Встановлення міжкімнатних дверей своїми руками». Наміри людини в кожному випадку різні. І буде логічно розбити ключі на відповідні групи за такими цілями.

  • Групування за етапами воронки продажів.

  В залежності від того, на якій стадії купівлі знаходиться людина, вона буде використовувати різні пошукові запити. Наприклад, етапи можуть бути такими — потреба, обізнаність, інтерес, бажання та придбання. Доведеться комплексно зайнятися групуванням і витратити на це час, але воно того варте.

  Висновки

  Отже, ми розібралися, як створити семантичне ядро, за допомогою яких інструментів його можна збирати, як правильно структурувати й використовувати. Звісно, в межах однієї статті неможливо зануритися в усі тонкощі цього процесу. Але наше завдання — дати вам як мінімум загальне розуміння алгоритму.

  Ви можете прямо зараз спробувати зібрати семантику самостійно, використовуючи безплатні інструменти. Це загалом нескладно. Однак якщо ви серйозно плануєте зайнятися просуванням сайту та хочете, щоб робота була виконана бездоганно, то настійно рекомендуємо звертатися до наших фахівців. Адже збір семантики та кластеризація — це лише один із безлічі етапів сучасного SEO-просування.

  FAQ

  Як правильно сформувати семантичне ядро?

  У складанні семантичного ядра дуже важливо виходити з тематики та специфіки сайту, запитів користувачів і навіть методів просування, які застосовують ваші конкуренти. Для збору семантики можна використовувати планувальник ключових слів Google або інші інструменти: Serpstat, SemRush тощо.

  Навіщо розширювати семантичне ядро?

  Первинний пул ключових слів і фраз може виявитися досить невеликим і не охоплювати весь список запитів, які використовує ваша потенційна цільова аудиторія. Розширення СЯ дозволяє збільшити охоплення та трафік, залучити більше клієнтів і поліпшити структуру вашого сайту.

  Скільки коштує скласти семантичне ядро?

  Технічно зібрати семантику можна абсолютно безплатно. Але зазвичай, коли ви замовляєте просування сайту, збір ключових слів і фраз уже входить у вартість просування. Якщо ж вас цікавить тільки робота з семантикою, це питання рекомендуємо обговорювати індивідуально.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом