Поділіться
Зміст

  301 редирект

  Редирект (перенаправлення) – це простий та ефективний спосіб перенаправити відвідувачів сайту з однієї сторінки на іншу без додаткових дій з їхнього боку. Але навіщо це потрібно, в яких ситуаціях варто налаштовувати 301 редирект та як його використання впливає на позиції сайту? Про це читайте далі.

  Ми зібрали в одній статті все, що ви повинні знати про 301 redirect - від базової теорії до практичних порад, які ви можете почати використовувати вже сьогодні. Без зайвих слів починаємо!

  Що таке редирект?

  що таке редирект

  Редирект - це невеликий код, який перенаправляє відвідувача сайту з певного URL на інший, заданий веб-майстром. Наприклад, ви вводите в адресний рядок:

  "https://blog.ahrefs.com",

  але редирект відразу перенаправляє вас на:

  "https://ahrefs.com/blog".

  Це і є найпростішим прикладом застосування цього інструменту.

  Налаштування переадресації – процес загалом нескладний. Набагато важливіше інше - як це позначається на позиціях сайту і як не наробити помилок у процесі налаштування. Через брак досвіду певні ризики таки є. Але про це трохи згодом.

  Що таке 301 редирект?

  Код 301 означає, що виконується переадресація на іншу сторінку більш релевантну та актуальну. Але завдання 301 redirect - не просто перенаправити користувача на задану URL-адресу. Код 301 сигналізує пошуковим роботам припинити індексувати сторінку, з якою йде переадресація, та «викинути» її з результатів пошуку. А її посилальна маса при цьому переходить на сторінку, куди веде редирект.

  що таке 301 редирект

  301 редирект застосовується у ситуаціях, коли потрібно:

  • перемістити ресурс на інший домен (наприклад, з .ua на .biz);
  • «переїхати» на іншу адресу;
  • застосувати перенаправлення HTTP/HTTPS або з WWW/без WWW;
  • додати можливість перейти на сайт за кількома доменними іменами та інше.

  Також редирект використовують при коригуванні структури URL, склеюванні сайтів, зміні CMS тощо.

  Розглянемо ще один простий приклад. Вбиваємо URL:

  "https://facebook.com/",

  а переходимо на:

  "https://www.facebook.com/".

  Нічого складного.

  Які бувають редиректи

  Звичайно ж, редирект 301 - далеко не єдиний із існуючих. Є ще кілька типів редиректів, які використовуються залежно від ваших цілей. Давайте розглянемо їх детальніше.

  301 редирект: для постійного перенаправлення

  Постійний редирект (Moved Permanently) - спосіб постійної переадресації, коли нова сторінка отримує до 99% ваги старого посилання. Тобто вага практично не втрачається, що є важливим для просування.

  302 редирект: для тимчасового перенаправлення

  302 редирект: для тимчасового перенаправлення

  Тимчасовий редирект на сторінку (Moved Temporarily) — по суті той самий перенапрямок, але «розмовляє» пошуковим системам, що сторінка ще знадобиться і залишається актуальною. Відповідно, вона й надалі присутня в результатах пошуку і не передає ваги посилань новій сторінці. При необхідності 302 редирект надалі можна змінити на 301.

  Інші види редиректів

  301 і 302 — редиректи, що найчастіше використовуються. Але є інші. Ми розглянемо їх лише поверхово:

  • 304 - повідомляє браузер, що дані, що зберігаються в його кеші, все ще актуальні і підвантажувати їх не потрібно;
  • 305 - показує повідомлення з адресою сервера і повідомляє, що цей ресурс можна використовувати лише з використанням певного proxy-сервера;
  • 307 — варіант тимчасового перенаправлення, коли неможливо змінити метод запиту з POST на GET.

  Дані редиректи використовуються порівняно рідко, тому в цій статті розбирати їх детально ми не будемо.

  Коли і для чого потрібно використовувати редирект 301

  коли і для чого потрібно використовувати редирект 301

  Причини створення 301 редиректу бувають різними. Зазвичай перенаправлення налаштовують, коли потрібно:

  • перевести користувача зі старої веб-сторінки на оновлену;
  • перейти зі старого домену на новий;
  • перенаправити домен із версії без WWW на версію з WWW (або навпаки);
  • перенаправити домен з HTTP на HTTPS і т.д.

  Редиректи також дозволяють легко позбавлятися дублів сторінок, збільшити трафік та підняти позиції ресурсу в результатах пошукової видачі. Головне — зрозуміти, що таке редирект, як він діє і як ним користуватися, уникаючи поширених помилок.

  301 редирект www

  Найчастіше можна потрапити на ту саму сторінку, ввівши URL-адресу з WWW і без WWW. Наприклад, https://www.facebook.com/ та https://facebook.com/. Ви у будь-якому випадку потрапите на Facebook. Проте пошукові системи сприймають ці сторінки як різні, але з ідентичним вмістом. А для SEO це велика проблема, адже ми маємо справу із дублюванням контенту.

  301 редирект www

  Відповідно, рекомендуємо вибрати єдиний варіант URL-адреси, а з інших просто зробити редирект.

  Зверніть увагу! Якщо ваш сайт новий, основний спосіб написання URL-адреси можна вибирати будь-який. Але якщо він уже набрав певні позиції, вибирайте той, у якого ці позиції вищі.

  Варіант домену з www на без www

  Вставте в .htaccess код:

  вставте в .htaccess код

  Варіант з домену без www на домен з www

  Для перенаправлення у зворотний бік додайте код:

  варіант з домену без www на домен з www

  301 редирект http на https

  301 редирект http на https

  Протокол HTTP вважається застарілим та небезпечним. Зараз замість нього потрібно використовувати HTTPS — протокол, який забезпечує безпечний та конфіденційний обмін даними між сайтом та пристроєм. Він підтримує технологію шифрування TLS/SSL.

  Якщо сайт використовує протокол HTTP, браузер повідомляє користувача, що з'єднання небезпечне:

  сайт використовує протокол HTTP

  З точки зору SEO сайти з HTTPS набагато кращі. І з двох ідентичних ресурсів на HTTP та HTTPS пріоритетним буде саме другий.

  Перенаправлення сторінки на іншу адресу

  Якщо ви вирішили перемістити весь сайт або певну сторінку на нову адресу, 301 redirect – найкраще рішення. Ви просто копіюєте старий контент, переносите його на новий URL і підключаєте редирект. При цьому пошукачам не потрібно буде індексувати нову сторінку і точно не виникне проблем через дублювання контенту. Плюс до всього ви не втратите органічний трафік - користувачі з пошуку просто будуть перенаправлені зі старої адреси на вказану вами URL-адресу.

  404 помилки

  404 помилки

  Помилка 404 - це свого роду «глухий кут». Але ви можете прописати 301 редирект в .htaccess і перенаправити користувача з непрацюючої сторінки на потрібну вам. Наприклад, з неіснуючої картки товару — на сторінку категорії, де цей товар перебуває.

  Зверніть увагу! Якщо помилка 404 пов'язана з тимчасовим оновленням (наприклад, ви вносите зміни до картки товару), варто використовувати редирект 302 - тимчасове перенаправлення.

  Перевірити ланцюжки редиректів сайту

  перевірити ланцюжки редиректів сайту

  Ланцюжок редиректів – це переадресація у кілька етапів. Вважається, що великі ланцюжки шкідливі для просування, тому в ідеалі їх не повинно бути. Навіть один такий ланцюжок здатний викликати чимало проблем:

  • уповільнює роботу сайту та погіршує UX;
  • може стати причиною появи попередження, що сайт небезпечний;
  • знижує вага, що передається посиланням;
  • погіршує індексацію сторінок.

  Існують онлайн-сервіси для перевірки ланцюжків редиректів. Але для отримання точних результатів та вжиття необхідних заходів ми радимо скористатися послугами спеціалістів.

  Перевірити ланцюжки редиректів сайту

  Адреса сайту

  Як 301 редирект впливає на UX?

  Хороший UX - це той, у якому користувач не "спотикається" у процесі користування сайтом. А тепер уявіть ситуацію: ваш сайт (або сторінка) змінює URL-адресу. Якщо не підключити redirect 301, з'явиться помилка 404. Ви, звичайно, можете додати інформацію про переїзд на новий URL, але це не найкращий варіант. Як мінімум, цим ви змусите людину виконувати зайві дії. А йому це не потрібне.

  Другий варіант - налаштувати 301 редирект, щоб перенаправлення виконувалося автоматично і користувач не бачив помилки 404. Редирект, якщо все зроблено правильно, спрацьовує настільки швидко, що цього навіть не помічає. А це, своєю чергою, позитивно позначається на UX.

  Чи впливає переадресація позиції сторінок у видачі?

  Впливає, але все не так однозначно. Використовуючи правильні параметри редиректу, ви фактично переносите рейтинг сторінки на нову адресу. Але тільки якщо вміст старої та нової сторінки ідентичний. Якщо ж ви, наприклад, змінили частину контенту, то пошукові роботи проаналізують сторінку ретельніше і в залежності від змін вона може піднятися в результатах пошукової видачі, так і опуститися. Зазвичай це відбувається протягом кількох днів чи тижнів. У поодиноких випадках позиції змінюються вже через кілька годин після налаштування редиректу.

  чи впливає переадресація на позиції сторінок у видачі

  А ось чого точно робити не варто, то це використовувати 301 redirect занадто активно. В іншому випадку пошукові системи можуть не проіндексувати всі сторінки, і деякі з них просто не потраплять у результати пошукової видачі.

  Як налаштувати 301 редирект

  Найчастіше налаштування здійснюється через зміну коду у файлі .htaccess. Його можна визначити через хостинг-панель або FTP-клієнт. Додаючи код у файл .htaccess, ви можете налаштовувати 301 та інші редиректи.

  Увага! Якщо у вас немає досвіду, не рекомендуємо вносити будь-які зміни в .htaccess. Всі дії ви виконуєте на свій страх та ризик.

  Редирект всього домену з версії без www на версію з www

  Нагадаємо, що для пошукових систем версії сайту з WWW і без WWW в URL - це абсолютно різні домени. Тому краще вибрати одну версію, куди і буде направлено весь трафік.

  При налаштуванні редиректу додайте код:

  при налаштуванні редиректу додайте код

  А щоб перенаправити користувача на домен із WWW, застосуйте правило:

  перенаправити користувача на домен з WWW

  301 редирект з http на https

  Починаючи з 2015 року, протокол HTTP визнаний застарілим, і на сайтах, які його використовують, браузер видає відповідне попередження. До того ж використання HTTP – це погано з погляду SEO.

  Налаштування редиректу 301 для перенаправлення з HTTP на HTTPS виконується через вставку коду:

  налаштування редиректу 301 для перенаправлення з HTTP на HTTPS

  Якщо у вашому випадку переадресація 301 не спрацьовує, спробуйте використати інший код:

  якщо у вашому випадку переадресація 301 не спрацьовує

  Якщо це не допомогло, використовуйте третій варіант:

  якщо це не допомогло, використовуйте третій варіант

  У результаті всі користувачі та пошукові системи будуть направлені на URL з безпечним протоколом HTTPS.

  301 редирект з однієї сторінки на іншу

  Для найпростішого налаштування перенаправлення між сторінками використовуйте код:

  301 редирект з однієї сторінки на іншу

  Однак є й складніші варіанти. Налаштування редиректів між сторінками можливе як із параметрами (наприклад, з section), так і без них.

  Для підключення редиректу до параметрів (на прикладі http://my-site/articles.php?section=1) використовуйте код:

  для підключення редиректу з параметрами

  А для налаштування переадресації без параметрів додайте код:

  Щоб налаштувати переадресацію без параметрів, додайте код

  Зміна домену

  Нерідко виникає необхідність налаштувати редирект для перенаправлення на інший домен. Але при цьому важливо не втратити поточних SEO-позицій. Для цього потрібно прописати код:

  зміна домену

  З цього моменту редирект перенаправлятиме користувачів і пошукові системи на сторінку з новим доменом, а вага посилання перейде останньою.

  301 редирект з 404 Not Found

  301 редирект з 404 Not Found

  Помилка 404 означає, що сторінку з цієї URL-адреси не знайдено. Причини виникнення можуть бути різними: неправильна адреса, бите посилання, віддалена сторінка, неправильний редирект або неполадки на сервері.

  На більшості веб-ресурсів помилку 404 потрібно усувати. Особливо, якщо таких неіснуючих сторінок багато. Але на контентних майданчиках і великих онлайн-магазинах, де сторінки регулярно видаляються зі зрозумілих причин, простіше налаштувати 301 редирект, щоб він перенаправляв користувача на головну або в інший розділ.

  Це робиться простим додаванням коду:

  редирект з 404 Not Found - код

  Однак не слід зловживати даним методом, тому що згодом це може погіршити SEO-показники сайту.

  та інші редиректи

  Ми розписали лише базові варіанти редиректів. Описувати, як зробити 301 редирект для кожного випадку, безглуздо, тому що використовувати їх все вам точно не знадобиться. Головне – зрозуміти принцип.

  Як 301 редирект допоможе покращити позиції сайту

  Цікаво, що до 2016 року створення постійної переадресації спричиняло деякі негативні наслідки. Якщо до цього моменту ви використовували redirect 301 для перенаправлення на іншу сторінку, відразу втрачали близько 15% PageRank. На щастя, 2016 року позиція Google у цьому плані змінилася.

  як 301 редирект допоможе покращити позиції сайту

  Один із способів покращити позиції сайту, використовуючи правила редиректу, – об'єднання сторінок. Ця техніка навіть отримала свою назву - Коктейль. Давайте розумітися!

  Уявіть, що у вас на сайті є дві сторінки із тематично пов'язаним контентом. Вони по парі-трійці непоганих зворотних посилань і вони залучають певні обсяги трафіку. В цілому непогано. Але чому б не покращити ці результати, об'єднавши дві сторінки в одну, заразом актуалізувавши інформацію? Наприклад, створивши сторінку з об'єднаним та покращеним контентом, а з двох існуючих сторінок налаштувати 301 редирект. Якщо все зробити правильно і якщо контент став якіснішим, це цілком може прискорити зростання трафіку.

  301 редирект - трафік

  Перевірка коректності налаштування 301 редиректа

  Перевірити permanent redirect 301 можна елементарно. Вставте в пошуковий рядок URL сторінки, звідки йде редирект. Якщо перенаправлення спрацьовує коректно, то все в порядку.

  Якщо перевіряти кожен редирект вручну ви не хочете, можна використовувати автоматичні інструменти:

  • Redirect Checker, Bertal та інші – для тестування заданих сторінок;
  • Screaming Frog Seo Spider – для аналізу всього майданчика.

  Загалом, якщо у вас діє всього пара редиректів, потреби у спеціальних сервісах для тестування немає.

  Основні помилки під час використання редиректів

  Налаштування редиректу 301 здаються цілком нескладними «на папері». Але варто спробувати настроїти перенапрямок самостійно, як можуть посипатися всілякі помилки. Серед найпоширеніших їх можемо назвати такі:

  1. Редирект між сторінками без коригування їх URL.
  2. Помилка під час вибору типу переадресації. Наприклад, використання коду 302 замість permanent redirect 301.
  3. Перенаправлення на нерелевантний контент.
  4. Редирування файлу robots.txt.
  5. Додавання трьох і більше редиректів поспіль (це підвищує навантаження на сервер).

  Існує ще одна неприємна помилка при створенні постійної переадресації циклічний редирект з помилкою ERR_TOO_MANY_REDIRECTS. Причиною її появи можуть бути неточності в налаштуванні, віруси або дуже великий ланцюжок редиректів.

  основні помилки під час використання редиректів

  Висновок

  Отже, що можна сказати?

  Редирект 301 - це потужний інструмент оптимізації сайту , який можна і потрібно використовувати. Але ефективний він буде лише в тому випадку, якщо ви будете застосовувати його з обережністю, розумінням справи і без фанатизму.

  301 redirect здатний як позитивно вплинути на ваш сайт, так і завдати чимало клопоту. Якщо ви не впевнені у своїх силах і у вас немає відповідного досвіду, ми не рекомендували б намагатися виконувати налаштування самостійно. Інакше ви можете викликати збої у роботі сайту та спровокувати втрату пошукових позицій. А усунення цих наслідків може обійтися набагато дорожче і зайняти набагато більше часу, ніж послуги експертів з налаштування редиректів та SEO-оптимізації.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом