Поділіться
Зміст

  З року в рік поведінкові фактори залишаються важливим SEO-трендом. Їхня вагомість продовжує зростати. При оптимізації сайту необхідно приділяти достатню увагу поведінковим факторам, щоб ресурс вийшов якісним і для пошукових ботів, і для реальних людей. Що саме потрібно опрацьовувати? Які поведінкові показники основні?

  Подати стисло таку тему не вдасться, тому пропонуємо корисну інструкцію з теорією та практикою. Ви дізнаєтеся, що таке поведінкові фактори, які вони бувають, як їх покращувати.

  Що таке фактори поведінки?

  Поведінкові фактори — це поведінка користувачів на інтернет-сайті. Оскільки завдання пошуковиків — зробити результати видачі корисними для людей, пошукові боти повинні «думати» так, як і людина. З цією метою вони відстежують активність реальних людей, що дозволяє зробити висновки про користь конкретного вебресурсу і надалі просувати його у видачі. У підсумку поведінкові фактори впливають на популярність, отже, і на позиції сайту. Чим вони вищі, тим краще відвідуваність.

  З цієї причини потрібне регулярне поліпшення поведінкових факторів, про що ми розповімо трохи пізніше.

  Класифікація поведінкових факторів

  З'ясувавши, що таке поведінкові фактори та наскільки вони важливі для просування, варто вивчити механізми впливу на них оптимізаторів і веброзробників. Методи взаємодії людей із ресурсом поділяють на два типи: зовнішні та внутрішні.

  Внутрішні фактори поведінки

  На самому сайті користувач виконує якісь дії. Або не виконує, якщо ресурс йому не сподобався. Тоді він просто закриває вкладку, повертається до пошуку. Це теж враховується пошуковими ботами.

  Ось основні поведінкові фактори:

  • відвідуваність ресурсу. Показує кількість унікальних відвідувачів та переглянутих сторінок;
  • час на вебресурсі — це те, скільки людина залишалася на ньому протягом одного сеансу;

  Класифікація поведінкових факторів

  • відмови — % людей, що залишили сайт, від загального числа відвідувачів;

  Внутрішні фактори поведінки

  • глибина перегляду — кількість відвідуваних сторінок одним користувачем за сеанс;
  • глибина скролу — метрика, яка показує місця сторінки, після контакту з якими відвідувачі найчастіше йдуть;
  • взаємодії з ресурсом — різні цільові дії, шлях відвідувача, переходи за посиланнями та ін.

  Внутрішні поведінкові фактори можна й потрібно відстежувати, аналізувати. З такою інформацією вдасться побудувати хорошу стратегію для покращення поведінкових факторів.

  Зовнішні поведінкові фактори

  Першим параметром зовнішніх поведінкових факторів є клікабельність сніпету у видачі. Це коли людина, яка задала певний запит, вибрала собі посилання, котре сподобалося, і клікнула по ньому для перегляду. Наприклад, це:

  Зовнішні поведінкові фактори

  Клікабельність називають ще CTR. Розраховується показник за формулою (кількість кліків / число показів) х 100. Якщо сайт за якимось ключовиком розташований не на першій позиції, але на нього все одно заходить багато людей без повернення у видачу, це говорить ботам про гарну релевантність сторінки. Отже, рейтинг ресурсу зростатиме, оскільки він демонструє добрі поведінкові показники.

  На замітку. Подивитися клікабельність можна в Google Search Console.

  клікабельність у Google Search Console

  Другий параметр — задоволеність відповіддю. Якщо сайт сподобався користувачеві, він навряд чи перейде назад у видачу, щоб продовжити пошук інформації. Пошуковик оцінить такі дії позитивно.

  Третій момент — час між кліками. Показник демонструє тривалість присутності людини на сайті. Розраховується до того моменту, поки вона не повернеться до результатів пошуку й не відкриє наступний урл. Людина може довго залишатися на сайті або закрити його вже за кілька секунд. У другому випадку пошуковик вирішить, що ресурс не відповідає вимогам людей.

  Як поведінкові фактори ранжування впливають на SEO?

  Поведінкові фактори треба відстежувати. Завдяки цьому вдається знайти слабкі сторони сайту та усунути їх, щоб пошукові системи добре ранжували сайт у видачі. А це вже позитивно позначиться на результатах SEO-просування. Далі розглянемо, як покращити поведінкові фактори в різних пошукових системах.

  Поведінкові фактори Google

  Гугл — пошукова система, яка самонавчається, прагне бути максимально зручною й корисною для користувача. З цією метою в Google існує вбудований механізм, що оцінює поведінкові фактори при ранжуванні сайтів. Він може враховувати:

  • рейтинг кліків (CTR);
  • початковий пошуковий запит;
  • відомості про користувача;
  • час, проведений на сторінці сайту.

  Збираючи інформацію про поведінку користувачів, Google намагається зробити пошукову систему зручнішою. Це впливає на:

  • популярність брендів у локальному пошуку;
  • персоналізацію видачі.

  Чи можна домогтися покращення позицій у рейтингу видачі простою накруткою CTR за допомогою ботів? Експеримент, проведений Arthur Andreyev, продемонстрував, що ні. Тимчасове зростання CTR практично в 9 разів абсолютно не позначилося на позиціях сайту.

  Поведенческие факторы Google

  Час перебування на сторінці є одним із найбільш спірних факторів ранжування. Більшою мірою він впливає на ресурси, звідки користувач не повинен швидко йти. Однак сторінки, які дозволяють отримати швидку відповідь на питання, залишаються в топі. Збільшити час перебування на сайті можна за допомогою:

  • покращення якості контенту;
  • використання релевантних ключових слів;
  • спонукання до обговорення;
  • підтримки актуальності інформації;
  • оптимізації ресурсу для мобільних пристроїв.

  За даними Clicktale, середній показник відмов для блогів становить від 70% до 90%, для сайтів електронної комерції – 33,9%, а для сервісних – лише 10–30%. У односторінкових ресурсів він може сягати 100%, що є цілком нормальним.

  Можна зробити висновок, що поведінкові фактори Google впливають на ранжування неоднозначно. Кожен окремий показник пошукова система бере до уваги, але при цьому їхня вага коригується залежно від специфіки ресурсу, типу запиту, регіональних та інших особливостей.

  Поведінкові фактори Bing

  Поведінка користувачів у Bing також є найважливішим фактором ранжування сторінок, якщо порівняти з іншими. Пошукова система відстежує:

  • якість та правдивість контенту;
  • залучення користувачів;
  • частоту оновлення контенту;
  • місцеперебування, мову користувача;
  • швидкість завантаження сторінок.

  Bing оцінює саму сторінку, репутацію автора чи сайту. При створенні контенту корисно посилатися на джерело інформації. Перед публікацією матеріалу варто переконатися в його цінності. Крім того, важливо розмежовувати потрібну інформацію та рекламу. Така сторінка не займе найвищих позицій у рейтингу видачі Bing.

  Поведенческие факторы Bing

  Оновлені рекомендації Bing для вебмайстрів містять такі підказки:

  • оптимізувати кількість посилань на сторінці до кількох сотень;
  • обмежити використання динамічного завантаження AJAX та JavaScript для великих ресурсів;
  • підтримувати розумну кількість сторінок на вебсайті.

  Як покращити поведінкові фактори в Bing? Співробітники пошукової системи офіційно заявили, що вони використовують соціальні мережі, щоб зрозуміти, чи популярна сторінка. Якщо ваш контент широко поширений серед користувачів, це посилає позитивний сигнал пошуковій системі. У довгостроковій перспективі позиції такого сайту можуть зрости. Поліпшенню поведінкових факторів сприяє використання візуального контенту (фото та відео).

  Незважаючи на відмінності в алгоритмах, більшість методів пошукової оптимізації сайту Bing залишаються такими ж, як і для Google.

  Як пошукові системи збирають інформацію щодо поведінки користувачів?

  Існує три способи:

  • система аналітики Google Analytics, у якій знайдеться безліч метрик (у т. ч. важливих для ранжування сайту);
  • браузери (особливо пошукових систем), де також накопичуються відомості щодо поведінки аудиторії;
  • програми для браузерів від розробників Google та їхніх партнерів.

  Завжди, якщо це можливо, краще застосовувати кілька способів. Це дозволить зібрати максимум відомостей, якщо інформація була втрачена.

  Як покращити поведінкові фактори сайту?

  Сподіваючись на кращі позиції, потрібно робити все можливе. Поліпшення поведінкових факторів виконується різними методами, отже, обов'язково опрацюйте кожен.

  1. Сніпети

  Це візитна картка ресурсу у пошуковій видачі та чудовий метод залучення трафіку. Робіть сніпет привабливим: додавайте мікророзмітку, щоб показувати рейтинг, вартість товару та інші відомості; придумайте гарний заголовок; в описі згадайте ключові слова. Добре було б назвати реальні проблеми людей, що дозволить привернути увагу.

  Як покращити поведінкові фактори сайту

  2. Швидкість завантаження

  Людина не буде довго чекати на відкриття сторінки. Вона закриє її та повернеться у видачу, що негативно позначиться на поведінкових метриках. Підвищуйте швидкість завантаження. Зробити це можна стисненням зображень, усуненням несправностей у редиректах, контенті та ін. Способів багато.

  Швидкість завантаження

  3. Мобильнаю версія

  Адаптуйте сайти під смартфони та планшети, оскільки частка трафіку з цих пристроїв зростає.

  4. Навігація

  Особливо це стосується комерційних сайтів. Опрацюйте логічно зрозумілу структуру, позбавтеся посилань на неробочі сторінки, налаштуйте перелінкування. Дайте користувачеві можливість за пару кроків повернутися на головну з будь-якого розділу сайту.

  Навігація

  5. Юзабіліті

  Хороші поведінкові показники здатні забезпечити практичність вебресурсу. Цей пункт пов'язаний із попереднім, оскільки має на увазі зручність використання сайтів. Подбайте про працездатність всіх конверсійних кнопок, видаліть зайві поля у формі оформлення замовлення.

  До речі, знайти недоліки допоможе звіт «Сторінки виходу» в аналітиці від Гугла. Вивчіть показники відмов та знайдіть рішення для покращення сторінок.

  Юзабіліті

  6. Користувальницький контент

  Це один із найефективніших способів підвищити залучення людей, сформувати довіру до бренду та гарну репутацію. Користувальницький контент буває різним: статті, відгуки, коментарі тощо. Це все викликає інтерес, людина довше залишається на сайті, що в результаті покращує поведінкові фактори ранжування.

  7. Корисності для покупців

  Зараз без онлайн-калькулятора в багатьох тематиках не обійтися. Крім того, почали використовувати віртуальні примірювальні, візуалізатори та ін. Якщо це підходить для вашого сайту, можна сміливо впроваджувати. Різні корисні «примочки» затримують відвідувачів на ресурсі.

  8. Інтеграція з соціальними мережами

  Добре, коли люди діляться цікавою інформацією в соцмережах. Але ніхто не буде вручну додавати посилання на вас. Інтегруйте спеціальні кнопки, і людям буде простіше ділитися. Поведінкові метрики від цього лише покращаться.Інтеграція із соціальними мережами

  Коментар експерта

  «У роботі з поведінковими факторами, звичайно, в пріоритеті — покращити конверсію сайту. Для цього, наприклад, ми часто використовуємо сервіс https://www.hotjar.com/, а далі вже на основі аналізу реальних даних щодо карт кліків, карт скролінгу, записів візитів будуємо гіпотези, які фіксуємо в ТЗ, а потім впроваджуємо, тестуємо, вимірюємо ефективність і приймаємо рішення.

  До речі, швидкість завантаження пов'язана з конверсією, і їй варто приділити особливу увагу. Про інші моменти теж не забуваємо»

  Антон Сінявський, Керівник відділу Performance-маркетингу

  Чи варто просувати сайт за допомогою накрутки поведінкових факторів?

  Штучна накрутка поведінкових факторів розпізнається ботами. За таке шахрайство застосовуватимуться санкції.

  Чи варто просувати сайт за допомогою накрутки поведінкових факторів

  Сенс простий: якщо бот запідозрить, що виконана накрутка поведінкових факторів, будуть фільтри. Вони дуже погіршують позиції у видачі. Це може призвести до втрат отриманих раніше результатів, відкату на невідому кількість кроків. Тобто доведеться заново проводити низку робіт із просування.

  Висновок: не намагайтеся обдурити пошукові системи! Використовуйте лише «білі» способи, щоб покращувати поведінкові фактори ранжування.

  Підсумки

  Для Google поведінкові фактори — це параметр, який поки не є визначальним при розподілі місць у видачі. Але відкидати його важливість не варто. Цей параметр вже зараз впливає на рейтинг, отже, і на конверсії майданчика.

  Відстежуйте відсоток відмов, глибину переглядів та інші показники, аналізуйте поведінку людей на сайті. Знаходьте слабкі місця та складайте план дій щодо їх усунення. Тестуйте нові рішення. Це дозволить знайти серед них найефективніші. Поведінкові фактори ранжування можна і потрібно покращувати, щоб сайт працював на всі 100% та приносив прибуток.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом