Поділіться
Зміст

  Биті посилання — це те, з чим стикався, мабуть, кожен користувач інтернету. Ви можете шукати інформацію або будь-який товар і перейти на сторінку без контенту, де відображатиметься повідомлення: «Сторінка не знайдена» (або 404 Not Found). Побачивши його, користувачі зазвичай залишають ресурс і продовжують пошуки в іншому місці. Їхній негативний досвід відбивається на позиціях сайту у видачі. Крім того, у подібній ситуації ви втрачаєте потенційних клієнтів, які йдуть, не отримавши потрібної інформації.

  У цій статті нам належить розглянути, що таке биті посилання й чим вони можуть бути небезпечні для нашого сайту. Також розберемо, чи можна запобігти їхній появі та як виправити ситуацію.

  Биті посилання

  Що таке биті посилання?

  Бите посилання — це фактично неробоче посилання, яке нікуди не веде. У разі звернення до нього сервер видає помилку 4xx Client Error. При цьому биті посилання можуть бути зовнішніми (якщо вони ведуть на наш сайт зі сторонніх джерел) та внутрішніми (якщо настроєне перелінкування між окремими сторінками товарів, статей у блогах або відсилання до авторитетних джерел у статтях).

  Як з’являються биті URL-адреси на сайті? 

  Причинами появи битих посилань можуть бути:

  • переміщення чи видалення цільової сторінки, на яку веде посилання;
  • використання некоректних адрес URL при налаштуванні перелінкування;
  • зміна структури сайту;
  • наявність технічних помилок;
  • відсутність доступу користувача до сторінки (вона може бути закрита для перегляду).

  Зовнішні биті посилання з’являються внаслідок видалення чи переміщення контенту користувачем чи власником ресурсу.

  Як з’являються биті URL-адреси на сайті

  Чому важливо позбутися битих посилань на сайті 

  Наявність 404-ї помилки на сайті побічно шкодить SEO-просуванню. Така ситуація негативно позначається на досвіді користувача та призводить до збільшення кількості відмов. Чим більше на сайті битих посилань, тим сильніше це помітно. Відвідувачі просто не можуть нормально використовувати вебресурс і знайти на ньому те, що їм потрібно. У такій ситуації вони ймовірніше підуть до конкурентів, ніж продовжать наполегливо досліджувати ваш сайт.

  Наявність помилок 404 знижує авторитетність вебресурсу. Наприклад, якщо ви посилаєтеся на блозі на джерела інформації, яких насправді немає, читач може втратити довіру до вашого бізнесу.

  Якщо ж зовнішнє посилання веде на URL, який не існує, то на авторитетність ресурсу це не вплине. Але при цьому зусилля з нарощування зовнішньої маси посилань будуть марними, адже користувач не зможе прийти до вас ззовні.

  Навіть якщо ваш вебресурс працює як годинник, а кількість відмов знаходиться на постійному рівні, необхідно регулярно перевіряти наявність битих посилань на сайті. У перспективі це може призвести до погіршення позицій SEO. Згодом подібні проблеми наростають як снігова куля, а на їхнє виправлення знадобиться значна кількість часу. Виявити наявність битих посилань і своєчасно їх позбутися — важлива частина робіт зі внутрішньої оптимізації сайту.

  Чому важливо позбутися битих посилань на сайті

  Як перевірити биті посилання на сайті?   

  Частота перевірки наявності битих посилань залежить від того, як часто на вашому ресурсі відбуваються зміни. Зазвичай достатньо щомісячного контролю появи подібних помилок. Однак на ресурсах може знадобитися частіша перевірка. У цьому розділі йтиметься про те, як знайти биті посилання.

  Перевірка битих посилань за допомогою програм    

  Власники сайтів, створених на WordPress, можуть скористатися інструментом Broken Link Checker. Скільки часу знадобиться плагіну для сканування вашого ресурсу, залежить від його розміру. Після завершення аналізу URL, які не працюють, будуть знаходитися в панелі адміністратора WP у розділі «Неробочі посилання» на вкладці «Інструменти».

  Перевірка битих посилань за допомогою програм

  Працювати із Broken Link Checker зручно. Тут ви можете не тільки виконати пошук битих посилань, але також вносити зміни:

  • видалити некоректні або неактивні URL скрізь, де вони з’являються;
  • «відв’язати» неактуальне посилання, залишивши анкорний текст без змін.

  Недоліком плагіна Broken Link Checker вважають його ресурсомісткість, що може впливати на швидкість роботи сайту. Тому після закінчення робіт рекомендується деактивувати чи видалити такий інструмент.

  Screaming Frog SEO Spider Tool — програма, яку можна використовувати незалежно від того, на якій платформі створено ваш ресурс. У безкоштовній версії вона здатна просканувати до 500 URL. У платній версії можливостей тестування вашого сайту значно більше. Зручність Screaming Frog SEO Spider Tool полягає в тому, що тут можна згрупувати всі сторінки, що мають код відповіді 404. При виділенні проблемних URL ви також отримаєте інформацію про їхнє джерело, що дозволяє оперативно вносити правки.

  Screaming Frog SEO Spider Tool

  Netpeak Spider — платна програма з великим обсягом додаткових функцій. Допомагає виконувати комплексний SEO-аудит та виявляти помилки різного характеру. Пошук битих посилань тут здійснюється всього за пару кліків. Усі вони містяться у звіті «Помилки» й розміщуються у вкладці під назвою «Висока критичність».

  Netpeak Spider

  Сервіси для перевірки битих посилань

  Перевірка битих посилань можлива за допомогою безкоштовного онлайн-інструменту Dead Link Checker. Сервіс сканує сайт і видає перелік неробочих URL у вигляді списку із зазначенням їхнього розташування. Онлайн-інструмент є дуже простим у використанні, але може виявитися не цілком зручним через необхідність щоразу переходити в панель адміністратора та виправляти по черзі всі посилання. З іншого боку, якщо таких небагато, використовувати Dead Link Checker досить зручно.

  Online Broken Link Checker також безкоштовний. Його недоліком вважається відсутність можливості експортувати результати перевірки. Однак при використанні платних перевірок можна задавати персональні налаштування.

  Сервіси для перевірки битих посилань

  Як перевірити биті посилання в Google Search Console 

  Інформація в Google Search Console оновлюється щоразу, коли пошукові роботи сканують ваш сайт. Це дозволяє оперативно відстежувати появу битих посилань та своєчасно усувати помилки. Робота з Google Search Console досить проста.

  Як перевірити биті посилання в Google Search Console

  Для цього вам потрібно бути зареєстрованими в системі. Далі необхідно:

  1. Зайти в меню «Індекс».
  2. Вибрати «Покриття».
  3. Натиснути на конкретне посилання та переглянути докладну інформацію про неї.

  Цей метод має кілька недоліків: він поширюється тільки на внутрішні биті посилання, всі виправлення необхідно буде вносити вручну (поза Search Console). Крім того, оновлення інформації тут здійснюється із затримкою, адже необхідно, щоб пошукові роботи заново просканували сайт.

  Як виправити биті посилання на сайті?    

  Якщо бите посилання на сайті веде на сторінку, яка не існує, але водночас є інша, релевантна тому ж запиту, варто налаштувати 301-й редирект. Він є постійною переадресацією сторінок і дозволяє уникнути втрати позицій та трафіку. Налаштувати 301-й редирект можна у файлі .htaccess. Однак варто бути дуже уважними, оскільки випадкове видалення деяких елементів звідси може призвести до пошкодження всього сайту. Фахівці рекомендують заздалегідь створити резервну копію файлу. Покрокова робота з .htaccess має такий вигляд:

  1. Увійти через доступ адміністратора.
  2. Перейти до файлового менеджера.
  3. Зайти до папки public_html.
  4. Перевірити наявність галочки в полі показу прихованих файлів.
  5. Натиснути кнопку редагування .htaccess.
  6. Вставити 301-й редирект.
  7. Зберегти.
  8. Перевірити працездатність посилання.

  Редирект повинен виглядати так:

  Redirect 301 /landing-page-2 https://www.yourdomain.com/landing-page-1

  Зверніть увагу на те, що посилання, яке не працює, ставиться першим без вказівки домену. Фактично сюди вставляємо ту частину адреси, яка знаходиться за першою косою рискою. У другій половині редиректу URL-адреса вказується повністю. Саме сюди й вестиме посилання.

  Появи битих посилань доволі просто не допускати. Для цього замість видалення неактуальних сторінок варто намагатися оптимізувати їх або оновлювати. При роботі з зовнішніми посиланнями можна або видалити неактуальну URL-адресу, або використовувати той же анкорний текст для перенаправлення на інший ресурс чи статтю.

  Трапляються ситуації, коли аналога недоступному контенту просто немає. Як виправити биті посилання в такому разі? Деякі фахівці рекомендують налаштовувати 301-й редирект на головну сторінку. Але подібний перехід може збити користувача з пантелику. Чесніше з точки зору взаємодії буде продемонструвати реальну ситуацію з виведенням на екран сторінки 404. Але вона не повинна бути «глухою». Тут можна запропонувати перейти до розділу останніх новин блогу, популярних товарів чи на головну. У такому випадку є можливість, що користувач не залишить сайт відразу ж.

  Що таке биті редиректи й чому з’являються?  

  З часом редиректи, які раніше працювали, можуть стати неактуальними. У такому разі навіть після перенаправлення на новий URL користувач знову потраплятиме на сторінку з кодом 4хх. Необхідність виконання будь-яких робіт у такому разі залежатиме від того, чи потрапляють на них відвідувачі сайту. Якщо відповідь позитивна, вам належить:

  • актуалізувати причину проставлення редиректу;
  • з’ясувати, чому сторінка видає помилку.

  Залежно від причини появи битого посилання треба або відновити сторінку, що зникла, або відкоригувати редирект на правильний. Робити ще одне перенаправлення не рекомендується. Така методика загрожує, по-перше, марною тратою краулінгового бюджету, по-друге, погіршенням користувальницького досвіду через затримку в завантаженні сторінок.

  Як видалити биті редиректи?     

  Видаляти битий редирект необхідно в тому випадку, якщо на вашому сайті більше немає релевантного контенту, яким можна замінити інформацію на сторінці, яка не існує. Процедура залежить від того, де він налаштований. Наприклад, у .htaccess або web.config необхідно:

  • знайти рядки з редиректами, котрі не працюють, та видалити їх;
  • зберегти зміни.

  Переадресацію на сторінки ресурсу також можна видалити за допомогою плагіну Redirection для WordPress або в панелі керування сервера.

  Висновок        

  Отже, ми з вами розібралися, що таке биті посилання, з’ясували, як їх можна легко знаходити й усувати. Регулярне виконання такої роботи допоможе вашому бізнесу не втрачати потенційних клієнтів, підвищить конкурентоспроможність та авторитетність ресурсу.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом