0-800-759-750
Ми на зв'язку с 7:00 до 24:00
office@elit-web.ua

Як оцінити просування сайту

Поділіться
Зміст

  SEO – це процес оптимізації вебсторінок та контенту, результатом якого є покращення видимості сайту в процесі органічного пошуку. Кінцевими цілями просування вважаються отримання лідируючих позицій у рейтингу пошукової видачі за релевантними запитами, зростання трафіку та конверсії. Таким чином, ефективне SEO дозволить вам заробляти більше, не розширюючи асортименти товарів або перелік послуг.

  Наскільки тривалим і складним виявиться процес просування, залежить як від поточних показників, так і від рівня конкуренції в ніші. За даними Internet Live Stats , на початок червня 2022 року зареєстровано понад 1,9 млрд сайтів, і їх кількість постійно збільшується. Просто в цю хвилину може відбуватися народження вашого конкурента, здатного відволікти частину споживчого попиту. Крім того, сусіди по ніші докладають зусиль, щоб зберегти своїх клієнтів та отримати нових. Реалії сучасної конкуренції наголошують на важливості роботи із залучення користувачів та підтверджують необхідність розробки ефективної стратегії просування.

  Як оцінити просування сайту

  Чому важливо оцінити результат SEO-залучення?

  «Те, що можна виміряти, стає краще», – Пітер Друкер. Звичайно, основоположник сучасного менеджменту не мав на увазі саме управління розкруткою сайтів, але для ефективної SEO-оптимізації ця фраза цілком застосовна. Поки ви оцінюєте проміжні результати, можете просуватися. Знання своїх поточних позицій допомагає прогнозувати ефективність проведених заходів, побачити, наскільки ви близькі до мети, та оптимізувати обрану стратегію за потреби. Контроль результатів має велике значення для всіх учасників процесу:

  • замовнику аналіз актуальних даних допомагає контролювати хід роботи, не вникаючи у специфіку конкретних заходів щодо СЕО-просування. Вивчення динаміки зміни метрик дозволяє переконатися, що вкладення в розкрутку зроблено недаремно;
  • компаніям, які займаються просуванням, за допомогою демонстрації результатів вдається звітувати про виконану роботу та продемонструвати експертність. Регулярна аналітика допомагає визначити успішні кейси, а також своєчасно звернути увагу на області, які потребують підвищеної уваги. Завдяки моніторингу результатів можна вчасно визначити момент, коли зобов'язання перед замовником буде виконано повною мірою.

  СЕО просування вимагає величезних витрат фінансів та часу, тому і замовнику, і виконавцю важливо розуміти, наскільки ефективно були використані ці ресурси. Регулярний перегляд звітів про роботу, представлених у зручній для сприйняття формі, не забирає багато часу, але дозволяє бути в курсі подій, що відбуваються у вашому бізнесі.

  Як оцінити ефективність просування сайту?

  СЕО існує вже понад 20 років, і всі ці роки вважається одним із найбільш важливих та результативних маркетингових каналів у e-commerce. Незважаючи на досить тривалий термін існування, багато власників сайтів досі сприймають зростання трафіку та продажів як результат вдалого збігу обставин чи впливу потойбічних сил. Адже досить складно пояснити, чому сторінка інтернет-магазину, яка продавала лише кілька товарів на місяць, прискорила обіг у кілька разів, але при цьому не змінилася кардинально.

  Алгоритми Google використовують понад 200 факторів під час ранжування сторінок. Кожен із них частково впливає на показники ефективності сайту. Технічна частина цієї роботи – внутрішня оптимізація, виправлення помилок та інше – непомітна замовнику. Та й якість контенту найчастіше можна оцінити лише суб'єктивно.

  Для оцінки результатів просування розроблено безліч критеріїв. Для спрощення процесу аналізу ми рекомендуємо оперувати лише тими показниками, які є найбільш важливими для вашого бізнесу. Визначайте їх і починайте відстежувати зміни, що відбуваються.

  Оцінка фінансових показників

  Зміни на рівні доходу – одне з найбільш зрозумілих бізнесу результатів. Зрештою вся робота з СЕО-оптимізації зводиться до обходу конкурентів, зростання кількості покупців та збільшення прибутку. Оцінювати фінансові результати у абсолютній величині не цілком коректно. На їх зміну впливає безліч факторів, у тому числі й не пов'язаних із розкручуванням. В даному випадку доречніше скористатися відносними показниками ефективності просування сайту:

  • зміна витрат залучення користувача – визначається ставленням витраченого бюджету до кількості відвідувачів сайту;
  • динаміка зміни ціни ліда – співвідношення витрачених коштів до кількості користувачів, які здійснили цільову дію;
  • рентабельність інвестицій – ROI є співвідношенням доходів від просування до вкладень у розкручування.

  На фінансовий результат просування впливає не тільки збільшення кількості лідів, які прийшли з органічного пошуку, але й специфіка їх обслуговування. Поряд із зростанням трафіку важливо відстежувати якість телефонних або онлайн-консультацій, швидкість прийому дзвінків, своєчасність доставки товарів. Поряд з успіхом у просуванні ці фактори безпосередньо впливають на фінансовий результат.

  Відстежувати економічні показники є доцільним після того, як просування почне давати перші результати. Остаточну оцінку ефективності просування сайту можна давати через 6-12 місяців після старту робіт. Саме стільки часу найчастіше необхідно для досягнення запланованих показників. Тому на початкових етапах просування сайту витрати завжди перевищують прибуток. У той же час позитивний ефект від просування є довгостроковим і не обмежується зростанням доходу в поточному місяці. Для точного обчислення SEO ROI слід до поточного результату на момент аналізу додавати прогнозований. Наприклад, Pouch marketing agency рекомендують при розрахунку показника ефективності інвестицій використовувати 6-місячний прогноз. Суму доходів співвідносять із витратами на просування.

  Оцінка фінансових показників

  Оцінка ефективності з трафіку

  Бажаючи знайти щось в інтернеті, користувачі вводять запит до рядка пошуку. В результаті Google пропонує список релевантних сторінок. Перехід на ваш сайт створює безкоштовний органічний трафік. Його джерелом також можуть бути зовнішні посилання чи соціальні мережі. Трафік – це СЕО-метрика №1, адже його зростання є основною метою розкручування. Зміна позицій у рейтингу видачі та інші фактори впливають на кінцевий фінансовий результат значно меншою мірою, ніж збільшення відвідуваності якісного оптимізованого сайту.

  Зростання органічного трафіку обчислюється кількістю переходів на ваш сайт, які користувачі здійснюють із пошуку, та формується, коли вони шукають ваш товар, послугу чи інформацію про них. Якщо сторінка здатна задовольнити конкретну потребу, вона опиниться у результатах видачі та зможе залучити відвідувача чи потенційного покупця. Вимірювання трафіку є одним із основних індикаторів, що дозволяють оцінити ефективність СЕО-просування. Його зростання означає покращення видимості вашого сайту пошуковою системою. Оцінювати зміни у трафіку можна як загалом, так і з розбивкою за окремими джерелами:

  • реферальні посилання;
  • платна реклама;
  • соціальні мережі;
  • брендовий трафік;
  • органічний пошук.

  Оцінюючи ефективність просування інформаційного ресурсу, досить проаналізувати динаміку зміни кількості переходів на сайт. При цьому варто відсікти ті джерела, яких роботи з розкручування не торкнулися. Наприклад, зростання трафіку за брендовими запитами може відбуватися за рахунок запущеної рекламної кампанії.

  Щоб оцінити ефективність робіт із просування сайту з комерційним ухилом, окрім зростання кількості відвідувачів, важливо враховувати коефіцієнт конверсії. Він дозволяє зрозуміти, скільки візитів завершилося виконанням цільової дії – оформленням заявки, здійсненням дзвінка чи покупкою. Відмінним результатом просування комерційного сайту є одночасне зростання кількості відвідувачів та конверсії, адже саме збільшення кількості продажів та доходу є основною метою бізнесу.

  Перші зміни зростання трафіку можна побачити вже через 2-3 місяці після початку розкручування. З цього моменту можна розпочинати відстеження змін.

  Оцінка ефективності з трафіку

  Вплив сезонності на оцінку ефективності

  У деяких сферах бізнесу регулярна щомісячна аналітика не дозволяє дати правильну оцінку ефективності SEO просування через сезонність попиту. Наприклад, перед 8 Березня відбувається щорічне зростання зацікавленості квітами, тому порівнювати продаж чи кількість лідів з минулим місяцем недоцільно. Для магазину одягу приріст за позицією «літні сукні» також є сезонним – закономірно, що попит на них узимку практично відсутній, а наприкінці весни, перед новим сезоном, досягає максимальних значень. Якщо потреба у товарах чи послугах є непостійною, необхідно для аналізу результатів порівнювати показники з минулорічними.

  Також в оцінці ефективності слід враховувати тренд попиту. Він демонструє, як змінюється потреба у товарі в наступних місяцях порівняно з попередніми. Тренд будується на основі даних минулих років і є одним із інструментів прогнозування. Як він допоможе оцінити ефективність СЕО? Все просто: якщо без зусиль для просування прогноз попиту в порівнянні з минулим періодом становить +30%, то завдяки розкрутці він має збільшитись як мінімум на 31% або більше.

  Оцінка ефективності за позиціями сайту

  Аналіз зміни ранжування сторінок в органічній видачі є другим за значенням показником, який необхідно контролювати у процесі розкручування. Зміна позицій дозволяє визначити, чи відбувається просування достатніми темпами та у правильному напрямку. Підняття в рейтингу пошукової видачі ініціює додаткове надходження відвідувачів на сайт з органічного пошуку.

  Регулярний аналіз оцінки ефективності просування сайту на позиції допомагає визначити успішні кейси. Наприклад, якщо трафік зріс на 10%, необхідно проаналізувати, які зі сторінок призвели до зростання показників. Ви помітите, як ранжування окремих ключових слів вплинуло на загальний показник.

  Оцінка ефективності за позиціями сайту

  І навпаки: просування сторінок за високочастотними запитами дозволяє досягти зростання трафіку для сайту в цілому.

  Покращення позицій у рейтингу видачі відображає загальну картину результатів СЕО-просування та дозволяє отримати більше потенційних лідів з органічного пошуку. Щоб дати об'єктивну оцінку просування сайту за позиціями, важливо враховувати щонайменше 50 фраз для аналізу. Для великих проєктів кількість аналізованих пошукових запитів може бути більшою. Необхідно, щоб фрази були релевантними сторінкам та неоднотипними. Також слід обережно включати в чек-лист низькочастотні запити – навіть ТОП-позиції щодо них не принесуть сайту велику кількість трафіку.

  Комплексний аналіз показників сайту

  Оцінити підсумкову ефективність просування в інтернеті на професійному рівні допоможе комплексний аудит сайту. Він дозволяє отримати експертний висновок фахівців із сукупності ключових факторів, що впливають на ранжування сторінок. Аналіз охоплює такі напрямки, як:

  • технічні показники;
  • юзабіліті сайту;
  • дотримання фірмового стилю;
  • аудит контенту;
  • видимість сайту;
  • реалізація маркетингової складової.

  Процедура аудиту сайту проводиться також перед стартом робіт з його оптимізації та є основою для розробки стратегії просування. Комплексне та всебічне вивчення ресурсу дозволить наочно представити результати роботи та переконатися в тому, що ваші фінанси не були витрачені даремно. Це особливо важливо, якщо ви здійснюєте просування сайту самостійно і маєте складнощі в об'єктивній оцінці результатів розкручування.

  Комплексний аналіз показників сайту

  Додаткові методи оцінки SEO-просування сайту

  Щоб проаналізувати ефективність просування в інтернеті, вам можуть знадобитися додаткові дані, такі як:

  • кількість показів – не плутати з візитами. Демонструє, наскільки часто ваш сайт з'являється у пошуковій видачі. Зростання кількості показів є причиною збільшення трафіку та демонструє ефект від якісного опрацювання семантичного ядра, а також технічної оптимізації. Відстежувати цей показник можна в Google Search Console у модулі «Продуктивність»;
  • CTR – рейтинг клікабельності. Демонструє, який відсоток користувачів перейшов за посиланням на ваш сайт із органічного пошуку. Показник CTR залежить від позиції конкретної сторінки в рейтингу видачі – 90% трафіку припадає саме на ТОП-10. Однак хороші заголовки та описи можуть працювати на вашу користь;
  • відсоток конверсії – демонструє, яка частина користувачів переходить на сайт та робить цільову дію. Для оцінки ефективності SEO просування важливо зафіксувати актуальний відсоток конверсії до початку оптимізації;
  • робота з посиланнями. Обсяг посиланої маси та кількість джерел, які на своїх сторінках розмістили інформацію про ваш сайт, є одними з важливих критеріїв, за якими Google визначає ступінь довіри до ресурсу. Зростання кількості посилань, розміщених на авторитетних ресурсах, сприяє підвищенню рейтингу у пошуковій видачі;
  • відсоток відмов. Допомагає зрозуміти, наскільки контент цікавий для користувачів. Чим вище відсоток відмов, тим більше можливостей продавати ви пропустите;
  • час, проведений користувачем на сторінці. Демонструє цінність контенту, розміщеного у ньому. Тривале перебування гостя на сайті демонструє його зацікавленість та суттєво збільшує ймовірність здійснення покупки;
  • внутрішній трафік. Дозволяє продавати більше, просто перенаправляючи клієнтів на інші сторінки вашого сайту, які потенційно йому цікаві. Це може бути пропозиція супутніх товарів, комплектуючих чи участь в акціях.

  Аналізувати результати просування більшості допоміжних показників можна ще до завершення робіт з оптимізації. Усі вони значно впливають на загальний результат. Для поточного контролю можна використовувати дані Google Analytics та звіти e-commerce, які дають змогу вивчати показники в рамках окремих каналів продажу.

  Додаткові методи оцінки SEO-просування сайту

  Чому ефективність просування в інтернеті може знижуватися?

  Навіть ефективне SEO не дає стабільного та непорушного у довгостроковій перспективі результату. Отримавши високі позиції в рейтингу видачі або достатньо трафіку з високою конверсією, нерідко власники бізнесу перестають займатися розкручуванням, віддаючи перевагу спочиванню на лаврах успіху. Цілком закономірно, що згодом сайт може втратити свої позиції. Це відбувається з низки об'єктивних причин:

  1. Ігнорування необхідності оновити семантичне ядро. Цілком можливо, що ваша цільова аудиторія змінилася і почала використовувати інші фрази для пошуку.
  2. Перегляд алгоритмів ранжування Google. Внаслідок цього можливі як незначні коливання рейтингу, так і серйозні зміни у видачі, які залежать від характеру інновацій.
  3. Погане адміністрування. Погіршують позиції наявність спаму в коментарях, копіпаст під час розміщення контенту.
  4. Перехід на новий сайт. Тимчасове падіння рейтингу в такому разі неминуче, навіть якщо дизайн та контент залишаться без змін.
  5. Втрата частини посилань. Сайти, які посилаються на ваш, можуть просто закритися, що спричиняє зниження довіри Google.

  Не варто забувати про наявність конкурентів, які також прагнуть залучити більше трафіку та інвестують у SEO-просування. Результатом виконаної роботи є поліпшення позицій сайту, що розкручується, на шкоду іншим сторінкам. Саме тому послуги СЕО-оптимізації надаються на регулярній основі – такий підхід допомагає уникнути втрати зайнятих позицій та навіть покращити їх.

  Висновки

  Elit-web пропонує своїм клієнтам працювати у команді. Ми знаємо все про сучасні методи розкручування та готові регулярно демонструвати проміжні підсумки роботи для оцінки ефективності просування сайту. Повноцінна участь у процесі дозволяє нашим партнерам не лише контролювати ситуацію, але й ставити запитання та отримувати аргументовані коментарі. Спостерігаючи за змінами, що відбуваються з сайтом, клієнт може своєчасно вносити побажання, які обов'язково будуть враховані у процесі подальшої роботи. В Elit-web дбають про вашу зручність. Кожен наш клієнт має особистий кабінет з цілодобовим доступом, що дозволяє у будь-який зручний момент отримати інформацію про зміну ключових показників, а також дізнатися про статус виконання поточних завдань.

  Відкритість та професіоналізм – ключові фактори нашого успіху.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом