Поділіться
Зміст

  Запуск власного бізнесу – це певні ризики. Адже неможливо передбачити, наскільки прибутковим він буде і наскільки великим виявиться попит на новий товар або послугу. Чи все-таки це можливо?

  Сьогодні ми з вами розглянемо вкрай важливу тему для підприємців-початківців та авторів стартапів — як дізнатися попит на товар чи послугу. Рекомендуємо цей текст до прочитання всім, хто планує запускати власний інтернет-магазин і вести бізнес в Мережі.

  Як формується попит на той чи інший товар

  На формування попиту впливає відразу кілька важливих факторів:

  • Економічна ситуація: рівень доходу ЦА, показники інфляції, загальний рівень економіки країни, інше.
  • Демографічна картина: чисельність населення, соціальний статус ЦА тощо.
  • Політична складова: відносини з іншими державами, впровадження нових законопроєктів та державних ініціатив.
  • Клімат: різниця кліматичних умов у різну пору року, а також у різних регіонах однієї країни.

  Щоб зрозуміти, як оцінити попит на товар, необхідно спочатку визначити фактори, що впливають на нього. А перераховані вище — лише одні з небагатьох.

  Різновиди попиту

  Залежно від динаміки виділяють п'ять видів попиту:

  1. Надмірний – коли попит перевищує пропозицію
  2. Імпульсивний – коли покупки переважно спонтанні та частково непередбачувані
  3. Падаючий – коли купівельна зацікавленість поступово знижується
  4. Негативний – коли ЦА не налаштована на купівлю товару або послуги
  5. Нерегулярний – коли рівень попиту сильно залежить від сезону або інших зовнішніх факторів

  Також існує градація попиту за тимчасовим проміжком: епізодичний, періодичний та повсякденний. Є й інші різновиди попиту. І оцінювати потрібно саме ті, що є актуальними для вашої пропозиції.

   

  Коли та кому потрібно аналізувати попит

  Сьогодні конкуренція у всіх нішах настільки величезна, що аналіз попиту потрібен у будь-якому сегменті бізнесу. Будь-який підприємець-початківець повинен чітко розуміти, наскільки його пропозиція актуальна, чи варто вкладатися в рекламу і просування, чи потрібно взагалі починати вести бізнес у обраній ніші, або це безглуздо. Знаючи, як перевірити попит на товар, можна як мінімум уникнути невиправданих витрат грошей та часу. А якнайбільше — повністю переглянути власну бізнес-модель.

  Сервіси підбору запитів для вивчення попиту

  Провести аналіз попиту на товар в інтернеті можна досить швидко і точно за допомогою сервісів підбору пошукових запитів. Вони також дозволяють збільшити ефективність контенту, спрогнозувати динаміку трафіку та встановити цілі у плануванні, ґрунтуючись на реальних показниках зацікавленості цільової аудиторії.

  Розглянемо кілька популярних сервісів, що дозволяють виявити споживчий попит.

  Google Keyword Planner

  Безкоштовний інструмент від Google, за допомогою якого можна вирішити одразу кілька важливих завдань:

  • знайти актуальні пошукові запити у вашому сегменті;
  • вивчити попит на продукцію чи послугу;
  • дізнатися про приблизну вартість просування за заданими ключовими словами;
  • розробити план реалізації рекламної кампанії;
  • об'єктивно оцінити рівень конкуренції у вашому сегменті.

  Google Keyword Planner — зручний інструмент, що дозволяє краще зрозуміти, чи буде продаватися товар. І навіть попри незначну похибку даних, ми рекомендуємо його використовувати.

  Докладніше про корисні інструменти Google для бізнесу читайте у нашій статті «Як підняти сайт у пошуку».

  Ahrefs

  Це популярний інструмент для аналізу ключових слів у десяти різних пошукових системах. Відповідно, за допомогою Ahrefs ви можете об'єктивно оцінити, наскільки аудиторія зацікавлена у певному товарі та послузі, ґрунтуючись на кількості пошукових запитів. Крім того, за цими запитами можна дізнатися бал конкурентності від 1 до 100. Чим вище бал, тим більше конкурентний запит і тим важче вийти по ньому в топ видачі. Але водночас він говорить про затребуваність товару та послуги, які просуваються. Можна використовувати інші вбудовані методи оцінки на ваш розсуд.

  Serpstat

  Функціональна та зручна аналітична платформа, через яку можна отримати велику вибірку даних про кількість запитів у пошукових системах з прив'язкою до обраного регіону. Але, мабуть, головна особливість Serpstat – це можливість дізнатися список запитів, за якими просуваються ваші прямі суперники.

  Єдиний недолік платформи – дані з пошукових систем надходять із деякою затримкою. Відповідно, вони можуть трохи відрізнятися від поточних. Але зазвичай це некритично, а отриманої інформації достатньо, щоб дізнатися про рівень попиту на продукцію.

  Google Trends

  Ще один безкоштовний інструмент від Google, про який ми вже розповідали у статті «Як використовувати Google Trends для аналізу популярності пошукових запитів». Сервіс дозволяє аналізувати та порівнювати тенденції попиту на товари та послуги у місті чи регіоні. З його допомогою також можна:

  • виявити стабільні тренди, які не втрачають актуальності;
  • знайти та виділити сезонні тренди;
  • побачити товари та послуги з попитом, що зростає або, навпаки, падає.

  Якщо вам потрібно безкоштовно виявити попит та пропозицію, а також простежити за їх динамікою, Google Trends – чудовий інструмент!

   

  Вивчення попиту через аналіз конкурентів

  Ще один ефективний спосіб дізнатися попит на товар в інтернеті – детально вивчити ваших конкурентів. До того ж бажано найуспішніших. Річ у тім, що великі гравці ринку регулярно проводять різного роду маркетингові дослідження та діляться ними з аудиторією. Для вас це може стати цінним джерелом інформації.

  Але навіть якщо маркетингових досліджень немає, ви все одно можете отримати масу корисної інформації:

  • які товари та послуги краще за інших продаються на сайті, на які з них конкуренти роблять особливий акцент, які намагаються активніше просувати;
  • для яких товарів та послуг конкуренти налаштовують та запускають контекстну рекламу, про що говорять в оголошеннях;
  • як формується УТП конкурентів, яким способом компанії мотивують потенційних клієнтів здійснити цільову дію.

  Вивчайте своїх конкурентів, це дуже важливо у будь-якому бізнесі. І, звичайно ж, не забувайте вивчати власну цільову аудиторію, щоб об'єктивніше визначити попит на товар. Про це ми вже розповідали у статті «Як визначити та використовувати цільову аудиторію сайту для збільшення прибутку».

   

  Асортимент конкурентів

  Не забувайте аналізувати асортимент товарів та послуг своїх прямих конкурентів. До того ж рекомендуємо звертати особливу увагу на сезонність — коли та які пропозиції найбільш актуальні, коли компанії активніше спрямовують ресурси на просування певної групи товарів, а коли, навпаки, відводять їх на другий план.

  Уважно стежте за продуктами конкурентів, які завжди є в наявності і які компанія активно просуває і не проводить за ними масових акцій та розпродажів. Затребувані товари та послуги купують і без різних знижок, адже вони й так актуальні.

  Інформація від постачальників

  Перевірити попит на товар можна безпосередньо через його постачальників. Але підхід у цьому випадку має бути особливо комплексним:

  1. Вивчайте прайси різних постачальників

  Якщо ви хочете максимально своєчасно отримувати інформацію про зростання або падіння попиту на товари, рекомендуємо стежити за будь-якими змінами у прайсах постачальників. Це допоможе вам вчасно дізнаватися, як змінюється ситуація на ринку. Якщо помічаєте, що ціна продукції різко просіла, мабуть, попит падає. А підвищення ціни та нарощування виробництва свідчать про зростання інтересу з боку споживачів.

  1. Аналізуйте постачання та будь-які зміни умов співробітництва

  Іноді навіть незначні зміни можуть розповісти дуже багато. Наприклад, затримка відвантаження цілком здатна свідчити про підвищений попит і неможливість виробляти стільки продукції, скільки зараз вимагає ринок. А різні бонуси і збільшені партії за меншою ціною свідчать про зворотне — постачальник прагне якнайшвидше позбутися продукції, що втрачає актуальність.

  1. Заведіть особисті контакти з перевіреними постачальниками

  Особисті дружні контакти з представниками постачальника можуть бути дуже корисними, оскільки дозволяють своєчасно отримувати достовірну і цінну інформацію про ситуацію на ринку буквально з перших вуст. Плюс ви зможете практично будь-якої миті перевірити попит на продукт, отримавши точну та чесну оцінку.

   

  Висновки

  Сподіваємося, тепер ви краще знаєте та розумієте, як дізнатися попит на товар в Україні та навіщо потрібна ця інформація. Як бачите, в більшості випадків необхідні відомості можна отримати безкоштовно і без залучення команди фахівців-маркетологів.

  З іншого боку, щоб точно розрахувати попит на послуги та товари, необхідно навчитися поєднувати різні інструменти аналізу, працювати з різними статистичними даними, відстежувати динаміку попиту за різними тимчасовими періодами і навіть об'єктивно оцінювати, де зміни попиту — це закономірність, де — лише короткочасне явище. Якщо ви не впевнені, що знаєте, як подивитися попит на товар та отримати на 100 % об'єктивну інформацію, рекомендуємо звернутися до наших спеціалістів та скористатися послугами професіоналів.

  FAQ

  Попит на товар чи послугу – це…

  Попит – це показник того, наскільки потенційні клієнти зацікавлені у товарі/послузі та налаштовані на покупку.

  Як обчислити попит на товар чи послугу?

  Аналіз затребуваності товару чи послуги можна здійснити за допомогою спеціальних сервісів: Google Keyword Planner, Ahrefs, Serpstat, Google Trends та інших. Вони дозволяють не тільки зрозуміти, чи актуальний товар або послуга прямо зараз, а й простежити динаміку зміни попиту, дізнатися, на що є попит і чи збережеться він у перспективі.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом