Поділіться
Зміст

  Readability – один із ключових факторів, що визначає зручність вмісту сайту для читання. З англійської це слово перекладається як «читабельність». Даний показник також впливає на тривалість перебування користувачів на сайті, що є одним з ключових параметрів, на який орієнтуються пошукові системи при ранжуванні результатів видачі.

  Відстежити поведінку відвідувачів можна у розділі Analytics. Відкривши його, ви побачите таблицю:

  Readability

  В останній графі вказаний час, який користувачі провели на сайті. Якщо цей показник становить лише кілька секунд, то ясно, що відвідувач не вникав у суть, не читав матеріал, а швидко закрив сторінку. Причин може бути кілька:

  • невідповідність вимогам людини. Наприклад, його не влаштувала ціна, відсутні описи та ін;
  • довге завантаження. Норма – 2,5 сек. Якщо вміст завантажується довше, то користувач у більшості випадків просто піде;
  • незручність контенту читання (великий чи дрібний шрифт, немає структури, низька інформативність).

  Усі ці параметри впливають на читабельність. Буває, що при просуванні readability недооцінюють. На сьогоднішній день Google враховує цей фактор серед обов'язкових при ранжуванні. Якщо не приділити йому уваги, то з просуванням ресурсу можуть виникнути проблеми.

  Як читабельність впливає на ранжування

  Readability безпосередньо не відноситься до факторів, що впливають на позиції ресурсу у видачі. Але Google враховує поведінку відвідувачів, тривалість їхнього перебування на сайті. Цей параметр залежить від readability. Якщо читабельність сторінки погана, люди швидко її покидають. Ситуація змінюватиметься, якщо попрацювати із контентом.

  До поведінкових факторів належать такі:

  • тривалість перебування людини на ресурсі;
  • глибина прокручування сторінки;
  • показники відмови. Так позначають співвідношення кількості відвідувань, коли відвідувач закрив вебсайт, переглянувши лише одну сторінку;
  • соціальні чинники.

  Щоб вивести ресурс у топ видачі, обов'язково потрібно опрацювати всі ці параметри. Поки що зупинимося докладніше на показнику відмов. Нижче розберемо способи, як його зменшити.

  Як працювати з показником відмов

  Цей параметр буває досить високим не лише тоді, коли відвідувач швидко залишив сторінку. Якщо людина перебувала на сайті тривалий час, але не взаємодіяла з текстовим контентом, показник відмови теж буває незадовільним.

  Як працювати з показником відмов

  Це пов'язано з особливостями роботи аналітики. Великий відсоток встановлюється лише тоді, коли користувач ніяк не взаємодіяв із текстом (наприклад, не перейшов на іншу вебсторінку за посиланням).

  Для зменшення показника відмов важливо грамотно відрегулювати події, здатні вплинути на поведінку користувача:

  • перегляд відео;
  • клік на зображення з метою збільшення;
  • натискання на кнопки «Замовити», «Калькулятор» та ін.;
  • скролінг.

  Опрацювавши ці моменти, можна як знизити відмови, так і вплинути на readability. Нижче розглянемо кілька важливих параметрів, яким обов'язково потрібно приділити увагу підвищення читабельності.

  Топ-9 способів покращити readability

  На читабельність впливає оформлення контенту. Нижче перерахуємо 9 ключових елементів, які потрібно враховувати під час наповнення сайту.

  Перший: використання зображень

  Мультимедіа допомагають сегментувати контент на блоки. Покращується структура тексту на сторінці. Зображення розбавляють монотонність інформації, привертають увагу користувачів.

  Але важливо запам'ятати, що всі зображення та відеоролики повинні відповідати тематиці сайту та бути високої якості. При завантаженні картинок з інтернету потрібно вказувати джерело. Шукати їх краще у фотобанках, де на зображеннях немає необхідності наголошувати на авторстві. Наприклад, знайти потрібні картинки можна на pixabay.com.

  Другий: виділення заголовка та підзаголовків

  Вони допомагають структурувати текст. Підзаголовки є зручними орієнтирами для відвідувачів. На них звертає увагу пошукова система. При їх складанні можна використовувати ключі із СЯ. Виділяють заголовки тегами h1-h6:

  При формуванні заголовків і підзаголовків обов'язково потрібно дотримуватися пріоритетності, ієрархії. Тобто тему виділяємо тегом h1, розділи в текстах – h2, усередині них блоки називаємо h3, а вже в них окремі сегменти – h4 і т. д.

  При виборі заголовків слід враховувати їхню довжину. Краще, якщо вони будуть лаконічними та ємними. Ось приклад:

  Третій: правильне оформлення списків

  Ці елементи допомагають структурувати текст. Вони роблять його зручнішим для сприйняття. Списки також допомагають:

  • привернути увагу читача;
  • зробити акцент на ключових моментах;
  • покращити засвоєння інформації.

  Вони бувають маркованими та нумерованими. Кількість їх у тексті залежить від обсягу, але важливо не перестаратися. При складанні заповнення необхідно чергувати стандартний текст і списки. При цьому важливо стежити, щоб вони виглядали органічно.

  Четвертий: використовуємо відповідні шрифти

  Найкращий варіант для вебсторінок – це шрифти без засічок. Їм характерні правильна геометрія і чіткість ліній, завдяки чому покращується читабельність інформації. До таких шрифтів відносяться:

  • Calibri (англ.);
  • Verdana;
  • Arial та ін.

  Якщо не знаєте, який вибрати шрифт, хочеться порівняти їх, тоді можна зробити це за допомогою сервісу webfont-test.com.

  Увага! При написанні текстів не рекомендується виділяти фрази, слова або заголовки великими літерами. Такий акцент має привернути увагу відвідувачів, але він спрацьовує інакше – викликає бажання залишити сайт.

  який шрифт вибрати

  П'ятий: розмір шрифту

  Величина літер багато в чому впливає на readability. Якщо шрифт дрібний, його незручно читати, відвідувач просто закриє сайт. Якщо великий, то теж не дуже комфортно, оскільки заголовки збільшуються до кількох рядків, на сторінці міститься мало інформації.

  Найбільш популярний кегль – 14. Але останнім часом нерідко трапляється і використання 16. Шрифти такого розміру зручні для читання. Вони є стандартними для більшості вебсторінок.

  Шостий: кількість слів у рядку

  Оптимальний показник — 9-12. За такої кількості слів кількість символів варіюється в межах 50–80. Якщо пропозиції містять більше слів, то вони складні для сприйняття та розуміння сенсу.

  Не треба забувати ще про один параметр: ритм тексту. Щоб досягти гармонійної подачі та легкого сприйняття інформації, намагайтеся чергувати довгі та короткі речення. Проте й у такому разі бажано подавати інформацію ємно, лаконічно.

  Сьомий: contrast ratio

  У перекладі термін означає «контрастність». Концепція визначає пропорції кольору для шрифту тексту та фону. Цей параметр впливає на розбірливість інформації. Щоб досягти оптимальної контрастності, слід орієнтуватися на норми WCAG 2/01. У цій інструкції зазначено, що відповідність пропорцій кольору для фону та шрифтів має бути в межах 4,5:1.

  Крім того, існують певні вимоги:

  • 3:1 – найменше співвідношення для шрифту великого розміру рівня АА;
  • 4,5:1 – найменша пропорція для стандартних шрифтів;
  • 7:1 – збільшення текстового контенту рівня ААА.

  Відстежити проблеми з поєднанням кольору можна за допомогою спеціальних сервісів. Наприклад, checkmycolours.com:

  Відстежити проблеми із поєднанням кольору

  Msfw.com показує пропорції кольору, що використовуються:

  пропорції кольору

  Ще на цьому сайті є приклади того, як поєднуються кольори різних фонів та шрифту:

  як поєднуються кольори різних фонів та шрифту

  Восьмий: дотримання вертикального ритму

  Таким терміном позначають пропорції розміру шрифту, відступів та відстаней між рядками. При їх оптимальному співвідношенні текст стає зручним для читання, тобто покращується readability.

  як покращити readability

  Дев'ятий: використання нерозривних прогалин

  Ці елементи не дозволять словам «розірватися». Тобто нерозривна прогалина перешкоджає перенесенню в інший рядок цифри чи пов'язаного слова. Це рішення вдосконалює читання інформації.

  Підсумовуючи, ще раз нагадаємо, що не варто недооцінювати readability. Погана читабельність може спричинити зменшення відвідувачів сайту. Щоб цього не сталося, при заповненні сторінок обов'язково потрібно враховувати зручність інформації для сприйняття. Які саме фактори допоможуть покращити readability, ми розповіли у цій статті.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом