0-800-759-750
Ми на зв'язку с 7:00 до 24:00
office@elit-web.ua

Як вивести правильну структуру сайту

Поділіться
Зміст

  Чи замислювалися ви, чому два схожі за всіма параметрами сайту можуть мати абсолютно різні показники відвідуваності та позиції в пошуковій видачі? Нерідко в ході детального аналізу з'ясовується, що за інших рівних в одного веб-ресурсу логічна структура сайту більш продумана та опрацьована. І вже цього буває достатньо, щоб один майданчик відтіснив другий як за активністю цільової аудиторії, так і ефективності просування. Що таке структура веб-сайту, як вона шикується, як розробити ідеальну, читайте далі!

  Як вивести поточну структуру сайту

  Що таке структура сайту, навіщо вона потрібна

  Структура сайту - схема розташування його сторінок, категорій, підкатегорій та товарів. Це план, у якому побудовано логічний зв'язок між сторінками.

  Тут важливо одразу не заплутатися у термінах «зовнішня структура» та «внутрішня структура»:

  1. Зовнішня структура веб-сайту – це макет сторінки із зазначенням розташування на ній блоків.
  2. Внутрішня схема структури сайту – це відображення категорій, приналежність до них певних сторінок та матеріалів.

  Саме про внутрішню структуру ми й говоритимемо у сьогоднішній статті.

  Типи та приклади структур сайтів

  Цікавий факт: на початку 90-х, коли розвиток інтернету лише набирав обертів, а головним інструментом при створенні сайту був HTML, структура web-ресурсів нагадувала зміст книги. Це був справжній текстовий лабіринт, який, на щастя, лишився далеко в минулому.

  Типи та приклади структур сайтів

  Щоб краще та швидше розібратися, що таке структура сайту сьогодні, найкраще розглянути конкретні приклади. Ми наведемо їх нижче. Погляньмо на специфіку побудови структури сайту та популярні схеми з візуалізацією.

  Деревоподібна

  Деревоподібна структура сайту, як випливає з назви, нагадує кореневу систему дерева. Якщо потрібно простіше порівняння, то генеалогічне дерево. Є головна сторінка, з неї виходять основні категорії, а з них картки товарів і т.д.

  Деревоподібна структура

  Саме така логічна структура сайту є найпопулярнішою. Причина проста: вона найбільш зрозуміла та логічна.

  Тегована

  Складніша, але функціональна структура. Її принцип - у створенні певних сторінок тегів за різними параметрами та характеристиками. Наприклад, ви перейшли до каталогу смартфонів в інтернет-магазині. У розділі "Смартфони" можуть бути додаткові теги: "Смартфони з великим екраном", "Смартфони на 2 SIM-карти" і так далі.

  Тегована структура

  Перевага такої схеми полягає у можливості залучення більшого обсягу трафіку, тому що розширюється список семантики. Тут можна використати низькочастотні запити.

  Алфавітна організація структури

  Алфавітна структура веб-сайту передбачає розміщення інформації по абетці. Використовується порівняно рідко через свою обмеженість. Основна сфера застосування алфавітної структури - структурування різних словників, енциклопедій тощо.

  Алфавітна організація структури

  Хронологічна організація

  Проектування структури сайту з прив'язкою до хронології - це теж не найпоширеніший спосіб, але в деяких випадках він застосовується. Наприклад, для блогів і порталів новин, де користувачі можуть знаходити інформацію за датами.

  Хронологічна організація

  Географічна організація

  Ця схема структури сайту використовується, якщо для доступу до інформації необхідне сортування за географічним розташуванням. Звичайно, подібна організація застосовна далеко не скрізь. Але для деяких проектів вона є головною. Наприклад, для сайтів Booking.com, Doroga.ua та подібних.

  Географічна організація

  Тематична організація

  Досить універсальна логічна структура сайту, яка має на увазі побудова веб-ресурсу за тематиками. Зручно і навігації, і сприйняття користувачами.

  Тематична організація

  Організація, яка орієнтована на цільову аудиторію

  Ефективний метод побудови структури сайту, що дозволяє охопити одночасно кілька груп ЦА залежно від потреб. Користувач отримує різні можливості з урахуванням того, до якої категорії належить.

  Наприклад, погляньте на інструменти сайту Work.ua для шукачів та роботодавців:

  Організація, яка орієнтована на цільову аудиторію

  Гібридна організація

  Ця схема структури сайту передбачає використання відразу кількох методів організації інформації. Як правило, гібридна модель застосовується на великих ресурсах: інтернет-магазини, великі портали новин і так далі.

  Гібридна організація

  Якою має бути хороша структура сайту

  Немає ідеальної схеми структури сайту, яка була б однаково ефективна для будь-якого ресурсу. Однак є чотири базові правила, які потрібно враховувати. Зрозуміло, у якогось сайту-візитки чи односторінкового комерційного веб-ресурсу складної структури не може бути. Але для більш масштабних варіантів ієрархічна опрацювання обов'язкова. Це важливо не лише для зручності користувачів, а й для SEO.

  Проаналізувати структуру вашого сайту

  Адреса сайту

  Логічність

  Головні вимоги до структури – логічність та зрозумілість для відвідувача. Якщо людина не може інтуїтивно знайти потрібні їй розділи, категорії та сторінки, вона піде і навряд чи повернеться.

  Рівень вкладеності

  Намагайтеся дотримуватись логіки вкладеності «Каталог» - «Категорія товару» - «Товар». Не створюйте зайві підкаталоги, складні розгалуження категорій та інше, що може заплутати потенційного клієнта.

  Назви категорій

  Називайте категорії максимально коротко, ємно та зрозуміло. Відмовтеся від використання сленгових слів, спотворень тощо. Тобто, не «Тури в Країну сонця, що сходить» , а «Тури в Японію» , не «Яблучні лептопи» , а «Ноутбуки MacBook» і т.д.

  1 товар = 1 категорія

  Присутність одного товару у двох і більше категоріях – груба помилка під час побудови структури сайту. Такого не повинно бути. Це, по-перше, незручно для користувача, а по-друге, може сильно позначитися на індексації сайту та позиціях у пошуковій видачі.

  Такого не повинно бути:

  Такого не повинно бути - структура сайту

  Типові помилки

  Розробка структури сайту – процес складніший, ніж здається. А помилки, яких розробники припускають у процесі роботи, бувають цілком типовими. Розглянемо кілька найпоширеніших.

  Окрема сторінка «Каталог»

  Це не тільки нелогічно, але і шкідливо для вашого сайту: збільшується URL, з'являється ще мінімум один клік до замовлення, розростається внутрішня маса сторінки, якщо ви розмістите каталог в «хлібних крихтах». Каталог має бути на головній сторінці. Крапка!

  Не потрібно постійно створювати нові сторінки

  Зрозуміло, часом виникає потреба додати на сайт нову категорію чи розділ. Але цей момент потрібно передбачити ще під час розробки, щоб залишити у себе можливість масштабування структури сайту. Якщо ви почнете активно створювати нові сторінки, вибудовувати логічну навігацію на сайті буде згодом дедалі складніше.

  Дублікати по назві/сенсу

  Будь-які дублікати – це погано для просування та незручно для відвідувача сайту. Не повинно бути того, що в інтернет-магазині, наприклад, iPhone 12 mini знаходиться і в категорії «Смартфони», і в категорії «Мобільні телефони». При цьому URL відрізняються.

  Товари з підкатегорії усередині категорії

  Виконуючи проектування структури сайту, це потрібно виключати повністю. Товар не повинен знаходитись і всередині категорії, і всередині підкатегорії. Наприклад, є категорія «Фітнес та здоров'я», в якій знаходяться смарт-годинник, фітнес-трекери та інше. А всередині цієї категорії — підкатегорія «Розумні браслети», де дублюються ті ж самі фітнес-трекери. Пошуковики сприймають їх як дублікати.

  Порожні чи нечисленні категорії

  Через порожні або майже порожні категорії товарів зростає кількість відмов на сайті, падає довіра відвідувачів. Адже створюється відчуття обмеженості вибору. Якщо вам поки що немає чим заповнити категорію (хоча б 5–7 товарних пропозицій), краще тимчасово видаліть її. Ось приклад структури сайту, де категорія просто порожня:

  Порожні чи нечисленні категорії

  Нерівномірний розподіл товарів за групами

  Якщо в одній категорії у вас сотні товарів, а в іншій не набереться й десятьох, це теж не дуже добре. Потрапивши на напівпорожню категорію, клієнт може подумати, що у вас в цілому мізерний асортимент і піде до конкурентів. Але й переповнена категорія – це не завжди плюс. Якщо у вас справді багато товарів у категорії (більше 1 000), краще поділіть її на підкатегорії, максимально рівномірно та логічно розподіліть їх.

  Товари та комплектуючі на одній сторінці

  Розміщення в одній категорії та товарів, і комплектуючих – грубе порушення правил проектування структури сайту. Не допускайте, щоб у вас, наприклад, у категорії «Телевізори» були акустичні системи до них, а в категорії «Смартфони» – чохли, кабелі та зарядні пристрої. А ось додати на сторінку поле із рекомендованими товарами можна.

  Товари та комплектуючі на одній сторінці

  Фільтри передують вибору категорії, або один набір фільтрів на всі категорії

  Правильна структура сайту передбачає спочатку доступ до категорії, а вже потім – до фільтрів пошуку. Буде дивно, якщо користувач натискає на «Смартфони», але замість відповідної сторінки каталогу бачить лише фільтр за брендами: Apple, Samsung, Oppo та ін. Тільки обравши марку, він потрапляє до карток товарів. Не зовсім логічно, правда?

  Обмежена кількість фільтрів та параметрів

  Якщо у вас вузькоспеціалізований інтернет-магазин, можна обійтися мінімальною кількістю фільтрів та налаштувань для вибору товарів. На великих порталах користувачеві потрібно допомагати швидше знаходити потрібну йому продукцію, відсіявши невідповідну. Тут гнучка система фільтрів справляється із цим завданням найкраще.

  Категорії - назви брендів

  Іноді це раціонально, наприклад, для справді популярних брендів. Але в решті випадків оптимальна структура сайту інтернет-магазину — із класичними категоріями товарів, а не назвами компаній-виробників. Хоча є й вдалі протилежні приклади, де такий хід — виправдана складова, що продає.

  Категорії - назви брендів

  Структура сайту інтернет-магазину

  Структура інтернет-магазину – один із найскладніших моментів. Чим більше на майданчику товарів, категорій та брендів, тим більше на ньому сторінок. Іноді рахунок йде на тисячі, постійно збільшуючись. Щоб на будь-яку сторінку користувач міг потрапити швидко та інтуїтивно, без продуманої структури просто не обійтися.

  Структура сайту інтернет-магазину

  Особливості створення структури сайту інтернет-магазину

  Проектування структури сайту – процес складний, трудомісткий. Необхідно врахувати ваш власний асортимент та перспективи його розширення, вивчити конкурентів у галузі, перейняти успішний досвід та відсіяти провальний, продумати логіку майбутнього сайту та візуалізувати її.

  Приклад типової структури інтернет-магазину

  У класичному прикладі деревоподібної структури інтернет-магазину використовується така схема:

  Приклад типової структури інтернет-магазину

  А ось так може виглядати структура простого сайту туристичного спорядження, де ми бачимо не лише категорії товарів, а й пункти «Оплата та доставка», «Умови гарантії», «Особистий кабінет», пункт для реєстрації та інше:

  структура простого сайту туристичного спорядження

  Для більш складних проектів побудова структури сайту ускладнюється:

  побудова структури сайту ускладнюється

  Покрокова інструкція, як зробити структуру сайту

  Робота над структурою веб-ресурсу - це процес, в якому не повинно бути поспіху. Від того, наскільки ретельно ви підійдете до цього питання, безпосередньо залежать робота майданчика, ефективність його просування, зручність для відвідувачів та прибутковість усього бізнесу. Пам'ятайте: набагато простіше спочатку опрацювати оптимальну схему структури сайту, ніж надалі все перебудовувати.

  Важливо провести кілька попередніх етапів роботи перед тим, як зробити структуру сайту. Вам належить:

  1. Вивчити свою цільову аудиторію. Ви повинні зрозуміти, хто ваші клієнти, що для них важливо, чому вони приходять саме до вас. Не знаючи своєї ЦА, створити ефективний сайт неможливо.
  2. Провести аудит конкурентів, які працюють у вашій сфері. Не дійте наосліп і не намагайтеся довіритися інтуїції. Ретельно вивчіть головних конкурентів у ніші, розгляньте структури їхніх сайтів, знайдіть сильні та слабкі місця. Все це ви зможете використати на свою користь.
  3. Скласти список питань та запитів, з якими найчастіше приходять клієнти. Тоді ви зрозумієте, які розділи сайту будуть найважливішими, а які можна змістити на другий план.

  Коли ви виконаєте ці три пункти, можна розпочинати проектування структури сайту.

  Крок 1. Проектуємо семантичну основу сайту

  Логічна структура сайту походить від семантики. Спочатку ми збираємо семантичне ядро, та був з його основі визначаємо, які категорії і підкатегорії мають бути нашому ресурсі. Тільки так, а чи не навпаки.

  Крім іншого, завдяки семантиці можна розрахувати потрібну кількість сторінок товарів в залежності від характеристик: бренд, ціна, технічні особливості та ін. Якщо у вас вже є прайс із зазначенням усіх груп продукції, його можна використовувати під час проектування. Семантична структура сайту це зручно в першу чергу для вас.

  Крок 2. Групуємо категорії

  На цьому етапі у вас буде найімовірніше великий список товарів з характеристиками, який тепер потрібно систематизувати. Саме час розкидати їх за категоріями. Пам'ятайте про правило рівномірної кількості товарів у категоріях та підкатегоріях. Не повинно бути такого, що в одній із них є тисячі позицій, а в іншій — менш як десяток. Створюйте та групуйте категорії таким чином, щоб їх наповнення було максимально рівномірним.

  Крок 3. Розставляємо пріоритети у навігації

  Коли все згруповано, необхідно визначитись із ієрархією. Основні категорії – попереду, другорядні – на задньому плані. Якщо ви продаєте велосипеди, то саме ця категорія має бути основною, а запчастини, компоненти, екіпірування та інше – нижче в ієрархії. Так само потрібно вчинити і з категоріями (розділами) «Про компанію», «Доставка та оплата», «Гарантія». Вони не повинні відволікати увагу відвідувачів сайту від вашої пропозиції. Однак їм потрібно залишатися на увазі, щоб людина могла в один клік перейти до одного з цих розділів та отримати інформацію.

  Крок 4. Закриваємо потреби різних груп ЦА

  Ситуації, коли сайт має кілька цільових груп, — це не рідкість. Якщо ваш ресурс також належить до таких, необхідно обміркувати, як закрити потреби кожної групи. Наприклад, підготувати різні категорії. Деколи найкраще рішення — розробити окремі розділи під кожну цільову групу. Схожий приклад ми наводили вище із сайтом Work.ua. Але таких варіантів побудови структури сайту для кількох груп ЦА дуже багато. Наступний приклад наочно описує такий підхід.

  Закриваємо потреби різних груп ЦА

  Крок 5. Додаємо можливості масштабування

  Найімовірніше, ваш сайт, як і бізнес, згодом масштабуватиметься. Тому ще на етапі розробки схеми структури сайту необхідно передбачити можливість розширення. Тобто, додавання нових категорій, підкатегорій та товарів без зміни структури та створення безлічі нових сторінок.

  Програми для створення та візуалізації структури сайту

  Програми для створення та візуалізації структури сайту

  Ви, звичайно, можете створювати начерки схеми структури сайту навіть олівцем на папері. Але в наш час це заняття дуже сумнівне. Особливо з урахуванням безлічі доступних програм та сервісів для побудови структури сайту та її візуалізації. Розглянемо кілька найпопулярніших:

  1. Coogle — досить простий у освоєнні сервіс створення ментальних карт. Підійде навіть новачкам, працює просто у браузері.
  2. Mindmeister - вважається одним з найбільш розвинених сервісів для опрацювання структури сайтів і створення ментальних карт. Його ключова перевага – можливість спільної роботи. Інші учасники проекту можуть не тільки переглянути структуру сайту, але й внести свої коригування віддалено.
  3. Microsoft Visio — складніший, але й дуже функціональний графічний редактор, що дозволяє візуалізувати практично будь-які дані.
  4. XMind - зручний інструмент не тільки для розробки структури сайту, але і для її візуалізації.
  5. Google Таблиці є цілком дієздатним інструментом для створення структури. Креативно візуалізувати її не вдасться, але для розробки базової схеми цього цілком достатньо.

  І це лише мала частина інструментів та платформ для складання структури сайту. Деякі з них є повністю безкоштовними, інші дають доступ до всіх функцій тільки після оплати. Який варіант підходить вам, питання суб'єктивне.

  Інтелект-карти дають одразу кілька важливих переваг:

  1. Наочна візуалізація. Можна побачити неточності та промахи, тут же їх змінити та одразу оцінити оновлений результат.
  2. Розміщення пріоритетів . Поділ за категоріями та блоками та деревоподібна структура допомагають краще фокусуватися на ключових моментах.
  3. Простота роботи . Сервіси зі створення інтелект-карт дозволяють швидко та легко змінювати блоки місцями, коригувати структуру, перетягувати пункти тощо.

  Інтелект-картки

  Ділимося досвідом: кейс, як просто вивести поточну структуру сайту

  Іноді ми стикаємося із ситуацією, коли необхідно вивести поточну структуру сайту. Зазвичай, весь процес збору йде в ручному режимі. Сьогодні я покажу як можна цей процес автоматизувати.

  Окей, переконайтеся, що у вас на робочому столі є іконки наступних програм:

  • Screaming Frog SEO Spider;
  • Excel.

  Із цим розібралися, йдемо далі.

  Щоб довго не розповідати, краще все показати. Погнали.

  Відразу кейс

  Візьмемо для прикладу сайт gutsant

  Перше, що нам необхідно зробити, – це перейти до типового розділу сайту. У нашому випадку, нехай це буде категорія «Ванни».

  Після цього потрібно отримати XPath-запит поточної «хлібної крихти». Для цього клацаємо на елементі правою кнопкою миші та вибираємо «Переглянути код»:

  Переглянути код

  XPath – це мова запитів до структури xml або html документа. За допомогою нього можна дістати будь-який видимий та невидимий елемент на сторінці сайту.

  Далі клацаємо правою кнопкою на елементі останньої «хлібної крихти» і копіюємо XPath-запит:

  Хлібної крихти

  Сам отриманий код необхідно закинути у програму Screaming Frog SEO Spider , для цього запускаємо її, переходимо в панель екстракції:

  Screaming Frog SEO Spider – панель екстракції

  Розміщуємо його в першому полі, вибравши з лист-боксу XPath. Не забудьте трохи модифікувати код, замінивши порядковий номер «хлібної крихти» на будь-який (*):

  Модифікувати код

  Коли всі налаштували, запускаємо парсинг сайту:

  Запускаємо парсинг сайту

  Якщо сайт великий, або ви не хочете додавати деякі розділи до структури, можна обмежити роботу через налаштування Exclude:

  Налаштування Exclude

  Наприклад, я не хочу виводити всі підрозділи категорії «Ванни», для цього використовуємо наступний код: https://сторінка сайту/ванни/.*

  Точка із зірочкою означає будь-який символ.

  Коли програма закінчить ширяти сайт, нам необхідно експортувати отримані дані в Excel. Для цього переходимо у вкладку Custom >> Extraction та експортуємо через кнопку Export.

  При експорті вибирайте книгу Excel:

  Вибирайте книгу Excel

  Відкриваємо отриманий файл і відразу видаляємо стовпці B і C, тому що дана інформація нам не потрібна:

  Відкриваємо отриманий файл і відразу видаляємо стовпці B та C

  Стовпець А перенесіть у стовпець F для зручнішого представлення даних, а порожній стовпець А видаліть. Розширте комірки для зручнішої роботи. Після всіх вищеописаних маніпуляцій ви побачите приблизно таке:

  Стовпець А перенесіть у стовпець F

  Тепер нам потрібно все це відсортувати. Виділяємо стовпці з інформацією та натискаємо кнопку «Сортування», налаштовуємо її так:

  Сортування

  Отриманий результат:

  Отриманий підсумок

  Тепер у кожному стовпці видаляємо всі дублі, залишаючи лише перший рядок з інформацією.

  Т. е. прибираємо всі «Головні сторінки», крім першого запису, і так робимо іншими стовпцями. Після невеликого форматування у нас на руках є готова структура будь-якого сайту в інтернеті, якщо на ньому, звичайно, є «хлібні крихти».

  Готова структура будь-якого сайту в інтернеті

  Ось так всього за пару хвилин налаштування ми отримали готову структуру, на яку іноді йде більше однієї години.

  Висновки

  Отже, які висновки ми можемо зробити на підставі всього сказаного вище:

  1. Опрацьована структура веб-сайту — це насамперед зручність для користувачів та необхідний захід для ефективного просування СЕО.
  2. Існує безліч типів структур, але класична деревоподібна структуризація в більшості випадків залишається оптимальною.
  3. Вивчати цільову аудиторію та оцінювати конкурентів - обов'язкові етапи, що передують роботі над вашим ресурсом.
  4. При створенні структури необхідно відштовхуватися від семантичного ядра, а чи не навпаки.
  5. Обов'язковою умовою в ході проектування структури сайту є можливість подальшого масштабування.

  У вас могло виникнути логічне питання: «Чи можна використовувати чужу структуру інтернет-магазину при такому ж асортименті товарів?». Загалом це не заборонено. Більше того, якщо ми порівняємо між собою великі торгові онлайн-майданчики, побачимо, що їхні структури схожі. Однак наосліп копіювати не варто. Має сенс використовувати приклади як відправну точку, доопрацювати все під специфіку своєї пропозиції та цільової аудиторії.

  У Вас залишились запитання?
  Наші експерти готові відповісти на них.
  Залишіть ваші контактні дані.
  Будемо раді обговорити ваш проект!
  Отримати консультацію
  Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом